This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Aktualności archiwalne - Strzelec

Idź do spisu treści

Menu główne:

Manewry Strzelców pod górą Łopień
 
 
W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku w tym uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku uczestniczyli w zajęciach terenowych pod górą Łopień w Beskidzie Wyspowym. Drużynowi ZS Paweł Mamala, Dawid Grys, Kamil Smoroński i Kacper Gromala, którzy są ratownikami medycznymi, a Paweł i Kamil również ratownikami  pola walki  przygotowali zajęcia szkoleniowe z zakresu zielonej taktyki, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz marsz kondycyjny pod masywem góry Łopień w przepięknym Beskidzie Wyspowym.
 
Robert Nowak
Ruszą szlakiem legionów
              Pod honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej
 
W dniach 4-6 października 2018 roku młodzież z terenu powiatu limanowskiego  wyruszy na trasę jubileuszowego XXV Rajdu Górskiego „ Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej „ w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Rajd jest głównym punktem obchodów XXV – lecia reaktywacji Związku Strzeleckiego „ Strzelec „ Organizacji – Społeczno – Wychowawczej w Tymbarku, której początki działalności datuje się na rok 1911. Przed pierwszą wojną światową w Tymbarku powstała 26 Polska Drużyna Strzelecka.

W pierwszym dniu rajdu młodzież pokona trasę z Jurkowa przez Ćwilin , Śnieżnicę do Dobrej. W miejscowej Szkole Podstawowej zorganizowany będzie nocleg. W drugim dniu uczestnicy rajdu pokonają górę Łopień  i udadzą się do Internatu Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku. W piątek o godz. 17.00  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tymbarku zaplanowano wykład Przemysława Bukowca p.t. „Tymbarscy Strzelcy w drodze do niepodległości„ oraz podsumowanie Rajdu Górskiego i wręczenie nagród. Zakończenie rajdu nastąpi w sobotę 6 października br.

Organizatorami  imprezy są: Urzędy Gmin w Tymbarku i Dobrej, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku, Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku, Szkoła Podstawowa w Dobrej, Koło PTTK " Tymbarskie Harnasie " oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Tymbarku.


Honorowy patronat Mariusza Błaszczaka,

Ministra Obrony Narodowej


Robert Nowak
Tymbarscy Strzelcy

Tymbarski "Strzelec" został reaktywowany 02 kwietnia 1993 r. Komendantem oddziału został śp. mł. insp. ZS Mieczysław Wawrzyniak, szefem sztabu st. chor. ZS Robert Nowak, a kwatermistrzem strzelec Paweł Mrozek. Strzelec liczył wtedy 10 członków. W listopadzie 1993 roku pierwsi "Strzelcy" złożyli uroczyste przyrzeczenie na sztandar A.K w miejscowości Słopnice W roku 1995 w szeregi tymbarskiego "Strzelca" wstąpił sierżant ZS śp. Piotr Dębski, który dowodził "Orlętami" - dziećmi w wieku 12-15 lat oraz Ryszard Sobczak, który przejął funkcję kwatermistrza.  W chwili obecnej tymbarski "Strzelec" liczy 40 osób, w tym grupę uczniów limanowskich szkół średnich oraz uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku.


Dowódcą Jednostki jest  st. insp. ZS Robert Nowak, zastępcą dowódcy mł insp. ZS Tadeusz Rybka, szefem szkolenia wojskowego chorąży  ZS Stanisław Opach, szefem sztabu sierż. ZS Józef Banach , skarbnikiem sekcyjna ZS Justyna Pytel.

W 25 letnim okresie działalności tymbarski "Strzelec" zorganizował 25 Rajdów Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej, szereg imprez o charakterze sportowo-obronnym, w tym zawody sportowo-obronne (obrony cywilnej), biegi na orientację, zawody strzeleckie, obozy lenie i zimowe, akcje charytatywne. Strzelcy uczestniczyli w obozach centralnych organizowanych przez Komendę Główną ZS "Strzelec" OSW, ogólnopolskich rajdach Policji i Straży Granicznej zajmując wysokie lokaty. Strzelec był organizatorem akcji „ Dąb Pamięci „ kpt Jerzego Myszkowskiego zamordowanego przez NKWD w Katyniu, odnowienia dwóch grobów legionistów, nadania imienia kpt. Tadeusza Paolone Gminnej Bibliotece Publicznej w Tymbarku, jest organizatorem rajdów i konkursów dla dzieci i młodzieży o Żołnierzach Wyklętych „ 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK  , Wołyniu i Powstaniu Warszawskim .Tymbarski "Strzelec" współpracuje z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu, Komendą Powiatową Policji w Limanowej, Zespołem Szkół im. "KEN" w Tymbarku, Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. Józefa Tischnera w Limanowej gdzie funkcjonuje oddział tymbarskiego Strzelca, Uczniowskim Klubem Sportowym "Tymbark", Ochotniczą Strażą Pożarną w Tymbarku, Ligą Obrony Kraju w Limanowej, Obroną Cywilną i Kołem PTTK „ Tymbarskie Harnasie „. W realizacji zadań statutowych "Strzelcowi" pomagają firmy Tymbark, Somex, Florad, Fakro, Joniec, Wolimex, GS” S-Ch”, Emiter, Uchacz, GOLD-DROP , Pan Roman Pasyk, właściciel firmy transportowej z Zamieścia, Samorząd gminy Tymbark, Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz IPN, POT, MOT i Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Szczególną pomoc świadczy Ochotnicza Straż Pożarna w Tymbarku. Młodzież przygotowywana jest do działalności w strukturach obrony cywilnej, ochrony przeciwpożarowej, zarządzania kryzysowego na terenie gminy Tymbark, gdzie w okresie późniejszym będzie bezpośrednim zapleczem służb ratowniczych. Prowadzone szkolenia wśród członków "Strzelca" przygotowują tę młodzież również do służby wojskowej i innych formacji mundurowych.

Szkolenia w szczególności obejmują: terenoznawstwo, musztrę, zagadnienia z zakresu obrony cywilnej i ochrony przeciwpożarowej, taktyki czarnej i zielonej, strzelectwa sportowego, łączności, szkolenia sanitarnego i fizycznego, ASG oraz logistykę. Młodzież szkolona jest też w zakresie znajomości zagadnień z ekologii, ochrony przyrody, turystyki, historii itp. Strzelcy i orlęta uczestniczą we wszystkich świętach państwowych i kościelnych, są również ich współorganizatorami. Występując w swoich strzeleckich mundurach zakupionych we własnym zakresie, dodają splendoru rocznicowym obchodom. Z szeregów tymbarskiego "Strzelca" odeszli na Wieczną Wartę mł. insp. ZS  Mieczysław Wawrzyniak – współzałożyciel  i pierwszy dowódca naszej jednostki oraz sierżant ZS Piotr Dębski - opiekun dzieci. Byli niestrudzonymi propagatorami idei Józefa Piłsudskiego oraz spraw obronnych, szczególnie wśród młodego pokolenia. Marszałek Józef Piłsudski powiedział: "Są ludzie i są czyny ludzkie, co śmierć przezwyciężają, co żyją i obcują między nami. I właśnie za grobem są ich największe zwycięstwa".
 W bieżącym roku jednostka tymbarskiego Strzelca obchodzi jubileusz 25 – lecia działalności w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości.
 
st. insp. ZS Robert Nowak
W rocznicę Bitwy Warszawskiej / Cudu nad Wisłą /
 
 Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt Tadeusza Paolone  ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku i Urząd Gminy w Tymbarku są organizatorami konkursu internetowego wiedzy z zakresu Bitwy Warszawskiej. Oto przedstawiamy Państwu pytanie konkursowe:

  - Jednym z ważnych fragmentów Bitwy Warszawskiej było zdobycie 15 sierpnia  sztabu 4. armii sowieckiej w Ciechanowie, a wraz z nim - kancelarii armii, magazynów i jednej z dwóch radiostacji, służących Sowietom do utrzymywania łączności z dowództwem w Mińsku. Kto zdobył sztab armii sowieckiej?

Odpowiedzi prosimy kierować na e-mail : r.nowak@tymbark.pl . Trzy pierwsze osoby , które  udzielą  prawidłowych odpowiedzi do dnia 14 sierpnia 2018 r - nagrodzimy nagrodami książkowymi ufundowanymi przez organizatorów. Osoby biorące udział w konkursie proszone są o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu kontaktowego. / po rozstrzygnięciu konkursu dane zostaną usunięte/. O wynikach konkursu i zwycięzcach poinformujemy na stronie internetowej tut. Urzędu Gminy.

Przypomnijmy, że Bitwa Warszawska (nazywana też cudem nad Wisłą)  została stoczona  w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej obchodzimy święto Wojska Polskiego.
st. insp. ZS Robert Nowak
Z TERYTORIALSAMI BEZPIECZNIEJ

Ich zadaniem jest wspieranie i obrona swoich lokalnych społeczności. Motto, noszone w sercu i na mundurze to: ”Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Nie ważne, czy zagrozi nam nieprzyjaciel, tragiczne zdarzenie losowe, czy rozszalały żywioł natury, mają służyć nam pomocą. Wojska Obrony Terytorialnej, bo o nich mowa, rozpoczynają rekrutację w naszym regionie.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP (obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych). W naszym regionie formuje się 11 Małopolska Brygady Obrony Terytorialnej. W styczniu 2018r. na jej dowódcę wyznaczony został płk Krzysztof Goncerz, wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych. Dowództwo brygady i pierwszy z planowanych czterech batalionów lekkiej piechoty mają stacjonować w Krakowie (Kraków - Rząska), w kolejnych latach powstaną pododdziały w Tarnowie, Zakopanem i Oświęcimiu. Do czasu ich utworzenia ochotników z całego województwa rekrutuje batalion krakowski.

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej swoje zadania będzie pełnić w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Terytorialsi mają stanowić wsparcie dla społeczności lokalnej, np. poprzez udział w zwalczaniu skutków katastrof i klęsk żywiołowych, ewakuacji ludności z zagrożonych terenów, czyli poprzez realizację przedsięwzięć z zakresu zarządzania kryzysowego (we współpracy z pozamilitarnymi ogniwami systemu obronnego państwa). Na wypadek wojny jednostka przeznaczona jest do prowadzenia działań taktycznych samodzielnie lub we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi w Stałym Rejonie Odpowiedzialności, czyli - mówiąc potocznie - w swoim regionie.

O przyjęcie do Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) mogą się starać zarówno osoby bez przeszkolenia wojskowego, jak i żołnierze rezerwy, bez względu na płeć, kwestie światopoglądowe czy przynależność organizacyjną. Wymagane jest polskie obywatelstwo, stan zdrowia pozwalający na odbywanie służby, wiek w przedziale 18-55 lat oraz niekaralność.

Jak zostać terytorialsem? Po pierwsze trzeba złożyć w WKU wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej, a następnie przybyć na zapoznanie z jednostką wojskową oraz przejść postępowanie rekrutacyjne - rozmowę kwalifikacyjną z zakresu wiedzy ogólnowojskowej (komisja zweryfikuje także dołączone do wniosku dokumenty). Przygotowanie do rozmowy ułatwią materiały zamieszczone na oficjalnej stronie internetowej. Kolejnym etapem dla zakwalifikowanych osób będzie Wojskowa Komisja Lekarska i badania psychologiczne, a po uzyskaniu orzeczenia komisji pozostanie czekać na kartę powołania, którą doręczy WKU.

Postępowanie rekrutacyjne dla ochotników ruszyło w Małopolsce  z końcem maja. Zachęcamy do składania wniosków o powołanie do służby w TSW oraz do bliższego zapoznania się ze swoją przyszłą jednostką wojskową.

Wszelkie informacje na temat służby w WOT oraz rekrutacji i szkoleń ochotnicy mogą uzyskać w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień: w Krakowie, Tarnowie, Nowym Targu, Oświęcimiu lub Nowym Sączu oraz na oficjalnej stronie formacji: www.terytorialsi.mil.pl
Oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
p. o. mjr Bartosz Kubal
Zapalmy światełko pamięci
 
           Zwracam się do Was z apelem o zapalenie w dniu 11 lipca 2018r o godz. 21:00 światełka pamięci w oknach swoich domów w związku z przypadającą w tym dniu 75 rocznicą Zbrodni na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

          Pamiętajmy o tej strasznej zbrodni na ludności cywilnej / ok. 200 tyś osób / dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich i UPA - wśród których, poza Polakami, znaleźli się też obywatele polscy innych narodowości, w tym szlachetni Ukraińcy ratujący życie swoim sąsiadom.

             Nigdy więcej wojny oraz nienawiści do drugiego człowieka i pamiętajmy o naszych rodakach pomordowanych na wschodzie. Będzie miło jak wywiesicie w tym dniu również Flagę Narodową!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przesłać zdjęcia z akcji na adres: r.nowak@tymbark.pl.
 
                                                                                 st. insp. ZS Robert Nowak
           Podsumowanie roku strzeleckiego 2017/2018
          W ciągu tego roku szkolnego młodzi strzelcy z Gminy Tymbark uczestniczyli  w zajęciach ze strzelania sportowego. Odbywały się one w strzelnicy LOK-u w Limanowej pod okiem  instruktorów: W. Struzika, L. Lacha oraz B. Kity , którym bardzo dziękujemy za instruktarz oraz swój poświęcony czas.
         Jak co roku na zakończenie „sezonu” strzeleckiego odbywa się jego podsumowanie. W tym roku odbyło się ono  na otwartej strzelnicy LOK-u w Sowlinach podczas którego uczestnicy strzelali z broni pneumatycznej  z pozycji stojącej oraz z broni kulowej kbks w pozycji leżącej. W strzelaniu wzięli udział również członkowie tymbarskiego „ Strzelca” . Wszystkiemu towarzyszyła miła i przyjemna atmosfera przy wspólnym grillowaniu o które zadbali RODZICE uczestników strzelania, którym bardzo serdecznie dziękujemy.

Oto lista wyborowych strzelców w roku szkolnym 2017/2018:
·         Kategoria 2005 i młodsi:
I miejsce Katarzyna Kasperska 83,5 pkt.
II miejsce Weronika Moskal
III miejsce Urszula Czyrnek

·         Kategoria 2002-2004:
I miejsce Dawid Bubula – 77,6 pkt.
II miejsce Krystian Guzik
III miejsce Agata Stapińska

·         Kategoria – szkoły średnie:
I miejsce Karolina Kasperska – 80,2 pkt.
II miejsce Aleksandra Bulanda
III miejsce Małgorzata Wagner

·         Kategoria – dorośli:
I miejsce Grzegorz Surdziel – 83,1 pkt.
II miejsce Rafał Kasperki
III miejsce Grzegorz Kęska
 
Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale a wyborowi strzelcy z miejsca pierwszego   „ pucharki”. Nagrody te zostały ufundowane przez UKS ”OGNIWO” w Piekiełku.
 
Zwycięscy strzelania kulowego :
·         Dziewczęta – szkoła podstawowa :
I miejsce  Katarzyna Kasperska – 77 pkt. – Puchar Wójta Gminy Tymbark Pawła Ptaszka
II miejsce Kinga Kapturkiewicz – 55 pkt.
III miejsce Aleksandra Kęska – 54 pkt.

·         Chłopcy – szkoła podstawowa :
I miejsce Ignacy Kurek – 69 pkt. – Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Tymbarku
                                                      Tomasza Zielińskiego
II miejsce Karol Kapturkiewicz – 47 pkt.
III miejsce Piotr Ptaszek – 41 pkt.

·         Kategoria szkoły średnie:
I miejsce Małgorzata Wagner – 64 pkt. – Puchar Dyrektora Niepublicznej Szkoły Podstawowej                    
                                                                       i Niepublicznego Gimnazjum w Piekiełku Marzeny Haszczyc
            II miejsce st. strzelec ZS Mateusz Czamara – 59 pkt.
            III miejsce st. strzelec ZS Daniel Śliwa – 54 pkt.

·         Kategoria OPEN :
I miejsce chor. ZS Stanisław Opach –69 pkt. - Puchar UKS ”OGNIWO” w Piekiełku
II miejsce plut. ZS Kacper Kordeczka – 66 pkt.
III miejsce Rafał Kasperski – 63 kpkt.
 
Podczas tego strzelania padły dwie dziesiątki centralnie oddane przez Ignacego Kurka oraz Aleksandrę Kęskę.
Strzelanie z broni pneumatycznej w pozycji stojącej było strzelaniem w ramach Ligii Strzeleckiej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości . Było to już szóste spotkanie. Następne zaplanowane jest na 26 września 2018 r.
 Pan Leszek Lach uhonorował najlepszych strzelców dodatkowymi nagrodami przywiezionymi z Rosji a mianowicie biletami z meczy mundialowych w których osobiście uczestniczył oraz kubkami , które otrzymali dorośli.
        Jeszcze raz bardzo dziękuję za sponsorowanie tego spotkania panu Wójtowi Pawłowi Ptaszkowi , dyrektorom szkół z Tymbarku i Piekiełka p. Tomaszowi Zielińskiemu i pani Marzenie Haszczyc, firmie „ Tymbark MWS „ za soki, zarządowi LOK w Limanowej , Jednostce Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku oraz RODZICOM za sponsorowanie i organizację spotkania – mówi pomysłodawca i główny organizator zawodów Barbara Janczy.
 
Życzę wszystkim miłych wakacji i wspaniałego odpoczynku. Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym – kończy Barbara Janczy.
                                                                                                         
 
                                                                                              
 Konkurs o Paolone
 
 
„ kpt. Tadeusz Paolone – żołnierz, patriota, więzień niemieckiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau „ to temat  konkursu plastycznego dla  młodzieży z terenu gminy Tymbark zorganizowanego przez Jednostkę Strzelecką nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku i Urząd Gminy w Tymbarku  w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości. W konkursie udział wzięło 34 uczestników. Jury pod przewodnictwem st. insp. ZS Roberta Nowaka   postanowiło przyznać następujące miejsca:
 
I grupa  szkoła podstawowa klasy 4-6:
 
1. Ilona Nowak SP Zawadka, 2. Emilia Kęska SP Podłopień, 3.Julia Kordeczka SP Zawadka, 4.Paulina Gembołyś SP Zawadka, 5. Ewelina Ślazyk SP Zawadka
 
II grupa  szkoła podstawowa klasy VII, VIII i Gimnazjalne II:
 
1. Julia Dziadoń SP Tymbark i Kinga Kapturkiewicz Niepubliczne Gimnazjum Piekiełko, 2.Zuzanna Nowak SP Tymbark, 3.Tomasz Sułkowski SP Tymbark, 4. Angelika Czopek SP Tymbark, 5. Karolina Franczak SP Tymbark,
 
Podsumowanie konkursu nastąpiło 11 maja 2018 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Tymbarku. Nagrody zwycięzcom wręczali : Paweł Ptaszek, wójt Gminy Tymbark oraz Stanisław Wcisło, honorowy Obywatel Gminy Tymbark, twórca biografii o kpt. Tadeuszu Paolone, a ich fundatorami  są: Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, Urząd Gminy w Tymbarku oraz Firma Tymbark MWS. 15 maja br zwycięzcy konkursu oraz delegacja tymbarskiego Strzelca uda się do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau aby złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicz pod ścianą straceń gdzie rozstrzelano patrona tymbarskiego Strzelca kpt. Tadeusza Paolone. Pobyt młodzieży w Muzeum jest nieodpłatną formą nagrody dzięki uprzejmości dyrektora Andrzeja Kacorzyka. Najlepszych 11 prac zostanie przekazanych  do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau.
 
 
  Robert Nowak
             
  Szkolenie z zakresu technik interwencyjnych
 
Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu – Wydziału Zabezpieczenia Działań w dniu 09 maja 2018 r. przeprowadzili dla młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku w tym uczniów klas policyjnych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku  zajęcia szkoleniowe z zakresu technik interwencyjnych na pojazdach. Szkolenie realizowane było pod  kątem technik interwencji oraz taktyki kontroli osób i pojazdów w tym zatrzymywania i przeszukiwania pojazdów, użycia środków przymusu bezpośredniego. Za pomoc w organizacji szkolenia młodzież, składa serdeczne podziękowanie Komendantowi KaOSG w Nowym Sączy ppłk. SG Stanisławowi LACIUGA i por. Jackowi Luty.
Robert Nowak
             
Nowe groby legionistów na  100 lecie Niepodległości
 
Dzięki hojności sponsorów Firm: KORAL z Nowego Sącza, FLORAD i UCHACZ z Podłopienia oraz osób prywatnych: Emilii Brown z Dervent AVE, Ewy Drabik i Jacka Atłasa -  Jednostce Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku wspólnie z Komendą Główną Związku Strzeleckiego „ Strzelec „ Organizacją Społeczno – Wychowawczą i Radnym Gminy Tymbark Jarosławem Oleksym, udało się odnowić dwa groby legionistów pochowanych na cmentarzy parafialnym w Tymbarku.

Pierwszy grób ppor. Jana Kordeczki, który w roku 1914 z grupą strzelców (drużyniaków)  z Tymbarku  wyruszył do Krakowskich Oleandrów aby walczyć o Niepodległość Ojczyzny. W szeregi  Legionów Piłsudskiego wstąpił 4 września 1914 roku, gdzie przydzielony został do 3 pp. Legionów Polskich. Od lutego 1915 roku służył w Komendzie Sztabowej- w plutonie sztabowym Komendy II Brygady, przydzielonym następnie do 3-go pp. Legionów Polskich.  Dnia 5 lipca 1916 r. dostał się do niewoli rosyjskiej – notowany jako plutonowy. W roku 1918 został wykazany w  1. Polskim Legionie w Omsku (wschodnia  Rosja) pod pseudonimem Płonczyński Stanisław, gdzie służył do sierpnia 1918 r. W kwietniu 1919 roku wykazany w 2-gim pułku strzelców 3. Komp. 5 . Dywizji Syberyjskiej jako podporucznik.

W maju 1933 roku za pracę w dziele odzyskania niepodległości , został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego Krzyżem Niepodległości. Podporucznik Jan Kordeczka do roku 1939 kilka razy organizował jednostkę tymbarskiego Strzelca, pełniąc w niej funkcję dowódcy.

Drugi grób  podchorążego Tadeusza Kopecia – Berdysza pochodzącego prawdopodobnie z Nowego Sącza , uczestnika walk 2-go i 4 –go P.P Legionów Polskich. Odznaczonego Krzyżem Czwartaków. W kronice parafialnej jest wzmianka że do Tymbarku przysłano podchorążego , Polaka / w mundurze austriackim /, który tu miał werbować i ćwiczyć ochotników.
                  
Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku, składa serdeczne podziękowanie sponsorom dzięki którym na 100- lecie Odzyskania Niepodległości udało się odnowić miejsca spoczynku zasłużonych legionistów  oraz wykonawcy robót Panu Grzegorzowi Kęsce, który również przyczynił się  do należytego upamiętnienia legionistów.
Robert Nowak
SPOTKANIE Z MINISTREM OBRONY NARODOWEJ I MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO

Dnia 6 września 2016 roku uczniowie klas wojskowych i policyjnych wzięli udział w spotkaniu z Ministrem Obrony Narodowej. Do spotkania z ministrem doszło podczas apelu uczniów szkół mundurowych, który został zorganizowany w ramach XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Do stolicy województwa świętokrzyskiego przybyli uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Krakowie, Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach, Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie, Zespołu Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego w Warszawie, Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 19 w Krakowie Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie.
Po złożeniu meldunku, przeglądzie pododdziałów szkolnych i odśpiewaniu hymnu narodowego ministra, gości i uczestników apelu przywitał dyrektor Biura do Spraw Proobronnych Waldemar Zubek.
Następnie zostały wręczone odznaczenia resortowe. Wyróżnieni tytułami "Wzorowy Uczeń Mundurowy" zostali też najbardziej zasłużeni dla rozwijania ruchu proobronnego w swoim środowisku szkolnym uczniowie. Ten zaszczytny tytuł otrzymała również Faustyna Rybka uczennica klasy wojskowej Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku. Wyróżnienie odebrała z rąk Ministra Obrony Narodowej Pana Antoniego Macierewicza i Dyrektora Biura do Spraw Proobronnych MON Pana Waldemara Zubka.
W swoim przemówieniu skierowanym do młodzieży Minister Obrony Narodowej wyraził aprobatę dla działań podejmowanych przez uczniów na rzecz szerzenia idei patriotyzmu. Podkreślił, że młodzi ludzie obecni na uroczystości, są nadzieją przyszłego polskiego wojska.
XXIV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbywa się w dniach 6-9 września 2016 roku na terenie Targów Kielce. Honorowy Patronat nad MSPO objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach wzięło ponad 500 wystawców. Najnowszy sprzęt i uzbrojenie zaprezentowali nie tylko czołowi producenci z Polski, lecz także światowi giganci przemysłu zbrojeniowego.
Na targach będzie można było również zwiedzić wystawę Sił Zbrojnych RP „Kierunek – Nowoczesność”. Na kilkudziesięciu tysiącach metrów kwadratowych wojsko zaprezentowało najnowsze uzbrojenie i specjalistyczne wyposażenie rodzimych wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej oraz sił specjalnych. Były więc m.in. czołgi Leopard 2, kilka wersji kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, samobieżna armatohaubica Krab, automatyczny moździerz Rak, pojazdy inżynieryjne i logistyczne, a także roboty pirotechniczne i zwiadowcze drony.
Nowością tegorocznych targów była obecność przedstawicieli Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej Ministerstwa Obrony Narodowej oraz stoisko organizacji proobronnych, zorganizowane przez Biuro ds. Proobronnych.
 
 
 
 
 
 
Jakub z ministrem 

            Na Hali Łabowskiej już po raz 18. odbyła się Msza Święta i uroczystości upamiętniające kapelana ks .Władysława Gurgacza i jego niezłomnych żołnierzy z udziałem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza. W tej patriotycznej uroczystości uczestniczył również starszy strzelec Jakub Moskal z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku, gitarzysta zespołu Best Acoustic Cover Songs. Jakub miał okazję zrobienia wspólnej fotki z Ministrem, który w sposób szczególny wspiera organizacje proobronne i klasy wojskowe, będące fundamentem tworzonej Obrony Terytorialnej i stanowiące bardzo ważne ogniwo systemu obronnego Państwa.

Robert Nowak 

Nie lada wyczyn….
 
….. w ostatnich tygodniach dokonał Jarosław Oleksy z Tymbarku. Ten skromny, doskonały zawodnik klubu FORREST Limanowa, radny gminy Tymbark w Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich – 7 szczytów ukończył na 32 miejscu bieg na 240 km.  W zawodach wystartowało 150 zawodników, a bieg ukończyło 41  osób.
Tydzień temu w miejscowości Chamonix / Francja / ukończył Ultra – Trail du Mont – Blanc / bieg na  166 km+9600 m/.  Był to bardzo trudny bieg w którym udział wzięło ponad 2500 zawodników z całego świata – mówi Jarosław Oleksy. Ostre kamieniste dróżki nie ułatwiały zawodnikom biegu na tej trudnej technicznie trasie, którą ukończyło 1400 osób – dodaje Jarosław Oleksy. W tym biegu Jarosław Oleksy został sklasyfikowany na 783 miejscu.
Panu Jarkowi, składamy serdeczne gratulacje, życząc równocześnie wielu sportowych sukcesów i wytrwałości w dążeniu do zaplanowanych celów w życiu osobistym i zawodowym.
Biegacz z Tymbarku jest doskonałym ambasadorem gminy w kraju i poza jego granicami.
Robert Nowak
 

Wakacyjne manewry tymbarskich Strzelców

     Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt Tadeusza Paolone ZS " Strzelec "OSW w Tymbarku i Urząd Gminy w Tymbarku byli organizatorami obozu Przysposobienia Wojskowego / Obrony Cywilnej / dla młodzieży z organizacji proobronnej Strzelec w Tymbarku pod kryptonimem  Łopień 2016. W trakcie kilkudniowego obozu zrealizowano zajęcia szkoleniowe z zakresu obrony cywilnej, ratownictwa medycznego, zielonej taktyki, walki w ręcz oraz survivalu. Zajęcia prowadzili ratownicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Tymbarku instruktor obrony cywilnej UG w Tymbarku oraz instruktorzy tymbarskiego Strzelca w tym żołnierz 16 bpd w Krakowie. Organizacja obozu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Pana Romana Pasyka, oraz pomocy Pana Rafała Uchacza, OSP Tymbark, UG Tymbark, Tymbark MWS, Pana Grzegorza Dziadonia, którym tymbarscy Strzelcy za naszym pośrednictwem składają serdeczne podziękowania. Komendantem obozu był st. sierż. ZS Stanisław Opach, szef szkolenia wojskowego w tymbarskim Strzelcu, instruktor taekwondo / 4 dan /.
- zrealizowane szkolenie jest wstępem do budowy przyszłej Obrony Terytorialnej na bazie organizacji proobronnych - mówi mł. insp.ZS Tadeusz Rybka, zastępca dowódcy jednostki tymbarskiego Strzelca.
Robert Nowak

X TURNIEJ STRZELECKI SŁUŻB MUNDUROWYCH
Z BRONI  KULOWEJ O PUCHAR STAROSTY LIMANOWSKIEGO, WÓJTA GMINY TYMBARK I DYREKCJI ZESPOŁU SZKÓŁ IM. KEN W TYMBARKU
 
Organizator:
>Urząd Gminy w Tymbarku
Współorganizatorzy:
>Ochotnicza Straż Pożarna w Tymbarku,
>Starostwo Powiatowe w Limanowej,
> LOK Limanowa,
>Jednostka Strzelecka Nr 2007 ZS „Strzelec OSW Tymbark.
>Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku
 
Cel:
>integracja służb mundurowych
>popularyzacja strzelectwa sportowego i sportów obronnych.

Spotkanie z Zofią Posmysz
 
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tymbarku,  odbyło się spotkanie  z Panią Zofią Posmysz, pisarką, dziennikarką, więźniarką niemieckiego obozu  koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. W spotkaniu z młodzieżą biorącą udział w pierwszym rajdzie górskim  im. kapitana Tadeusza Paolone jak również mieszkańcami gminy Tymbark  udział również wzięli: Pani Masza Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Pan Leszek Szuster, dyrektor Fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Pan Grzegorz Grajewski, reżyser wraz z ekipą filmową. Gospodarzem spotkania był wójt gminy Tymbark dr Paweł Ptaszek.  Na spotkanie przybyli  także Jolanta Dunikowska – Wszołek dyrektor Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku, współorganizator imprezy, Stanisław Wcisło, działacz kultury, Maria Gancarczyk, emerytowany nauczyciel tymbarskiego Zespołu Szkół, rodzina do kpt. Tadeusza Paolone, Jan Plata, Józef Drożdż, członek zarządu GS „ S-Ch „ w Tymbarku, Tomasz Zieliński, dyrektor Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku, kadra dowódcza tymbarskiego Strzelca: insp ZS Robert Nowak, dowódca jednostki, st. sierżant ZS Stanisław Opach, sierżant ZS Józef Banach, plutonowy ZS Paweł Wiewiórski oraz drużynowy ZS Przemysław Natonek i sekcyjny ZS Grzegorz Cygal, Ewa Skrzekut, kierownik GBP w Tymbarku, Roland Mielnicki z portalu Tymbark In  oraz nauczyciele z placówek oświatowych z terenu gminy Tymbark.

Pani Zofia opowiadała o swoich przeżyciach w obozie koncentracyjnym, o spotkaniu z kapitanem Tadeuszem Paolone, o medaliku, jaki od niego otrzymała i który nosi do dnia dzisiejszego. Ta wzruszająca historia na długo pozostanie w sercach dzieci i młodzieży dla których była to doskonała lekcja historii. W czasie trwania rajdu tymbarski Strzelec zorganizował konkurs wiedzy o życiu i działalności kapitana Tadeusza Paolone.


Wyniki Konkursu:
I. Szkoły podstawowe: 1. Emilia Grochmal – SP Tymbark, 2.Tomasz Zwierczyk – SP Tymbark,  3.Klaudiusz Dyląg – SP Tymbark, 4. Michał Wiewiórka – SP Tymbark, 5. Tomasz Bałdo – SP Piekiełko.
II. Gimnazja: 1. Jakub Natanek , 2. Wojciech Dyląg, 3.Szymon Jurek – wszyscy z Niepublicznego Gimnazjum w Piekiełku.
III. Szkoły ponadgimnazjalne: 1. Julia Wagner – „Strzelec” Tymbark, 2. Justyna Pytel – „Strzelec” Tymbark, 3. Klaudia Stanaszek – KEN, 4. Rafał Steczkiewicz – KEN, 5. Adam Pradziad – KEN.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez: Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, MOT Kraków i MON. Nagrody wręczali gospodarz gminy Tymbark Paweł Ptaszek i Pani Zofia Posmysz. Dla wszystkich uczestników rajdu pączki oraz soczki ufundowali: Gminna Spółdzielnia Samopomoc – Chłopska w Tymbarki i Firma Tymbark MWS.
Organizatorami spotkania byli: wójt gminy Tymbark Paweł Ptaszek , Jolanta Dunikowska – Wszołek , dyrektor Zespołu  Szkół im. KEN w Tymbarku, Gminna Biblioteka Publiczna w Tymbarku , Pan Stanisław Wcisło i Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku.
 
Robert Nowak
Strzelcy na szlakach Papieskich

W dniach od 1 do 3 czerwca grupa młodzieży Tymbarskiego strzelca i klas mundurowych Zespołu Szkól uczestniczyła w „ XIX Gwiaździstym Zlocie Turystycznym Szlakami św. Jana Pawła II”. Tym razem ścieżki rajdu przebiegały przez Beskid Sądecki z bazą namiotową w Rytrze. Dla uczestników przygotowano przepiękne  trasy wędrówek górskich w Paśmie Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej. W trzecim dniu w kościele parafialnym w Rytrze wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej i wspólnie modlili się o wstawiennictwo do świętego Jana Pawła II. Na zakończenie rajdu rozdano dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Organizatorem Rajdu był Urząd Marszałkowski i Kuria Biskupia Archidiecezji w Krakowie, oraz gmina Rytro.
Józef Banach
Sportowo - obronne zmagania młodzieży


   Zespół Szkół im Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku jest organizatorem XVII Powiatowych Zawodów Sportowo- Obronnych / Obrony Cywilnej / " Harnaś 2016 " dla uczniów szkół średnich, gimnazjalnych i klas mundurowych z terenu powiatu limanowskiego w dniu 02 czerwca 2016 roku. Kilkanaście przygotowanych  konkurencji sprawnościowych pozwoli wyłonić najlepsze zespoły powiatu limanowskiego.
  Współorganizatorami zawodów są: Starostwo Powiatowe w Limanowej,Urząd Gminy w Tymbarku, LOK Limanowa i Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku.
  Przypomnijmy, że inicjatorami zawodów są: Grzegorz Dziadoń i płk Jan Dominik z tymbarskiego Zespołu Szkół im. KEN oraz insp. ZS  Robert Nowak i sierżant ZS Józef Banach z JS nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku.
Strzelcy w gimnazjum
 
    W dniu 6 maja 2016 roku przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku: drużynowy ZS Kacper Kordeczka i strzelcy ZS Justyna Pytel, Paweł Sejmej i Dawid Grys gościli w Gimnazjum Samorządowym w Tymbarku.
    Dzięki uprzejmości dyrektora tej placówki oświatowej Tomasza Zielińskiego, tymbarscy strzelcy przekazali młodzieży gimnazjalnej kompendium wiedzy na temat organizacji i działalności Związku Strzeleckiego „ Strzelec „ Organizacji Społeczno – Wychowawczej w tym jednostki tymbarskiego Strzelca. Informacje przekazano w formie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez drużynowego ZS Kacpra Kordeczkę.
   Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży i mamy po tym spotkaniu nadzieję na powiększenie stanu liczebnego tymbarskiego Strzelca.
    Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku,  składa serdeczne podziękowanie Panu Tomaszowi Zielińskiemu za pomoc okazywaną naszej młodzieży w realizacji zadań oraz propagowanie idei patriotycznych wśród młodego pokolenia.
Robert Nowak
Zmagania biegowe strzelców

Uczniowie klas mundurowych   ZS im. KEN w Tymbarku, będący równocześnie członkami tymbarskiego Strzelca: Adam Pradziad i Patryk Tomasiak,   wzięli udział w I biegu górskim pod nazwą: NORAFTRAIL – Tymbarskie Pagórki. Bieg ten odbył się w Tymbarku w ramach gminnych obchodów Święta Konstytucji.  W rywalizacji, rozgrywającej się w kilku kategoriach, wzięło udział ponad 150 osób z całej Polski.  Inicjatorem i organizatorem zawodów był Pan Jarosław Oleksy – Radny Gminy Tymbark wraz z Firmą Noraftrail z Krakowa.
Wszystkich biegaczy na linii startu przywitali organizatorzy wraz z Panią Zofią Jeż –Przewodniczącą Rady Gminy Tymbark. Po zakończeniu trasy 15 i 35-kilomerowej, wiodącej przez trzy „pagórki” w Gminie Tymbark: Zezów, Paproć i Łopień, biegacze spotkali się na linii mety, która zlokalizowana była na stadionie KS Tymbark, gdzie nagrody i medale w poszczególnych kategoriach wiekowych wręczył Wójt Gminy Tymbark – Paweł Ptaszek wraz z Przewodniczącą Rady Gminy – Zofią Jeż, którzy wspólnie pogratulowali wszystkich uczestnikom i zaprosili ich do udziału w biegu w latach przyszłych. Imprezę zakończył pokaz taekwondo i walki wręcz przygotowany przez dzieci i młodzież z LKS Taekwondo Tymbark.
Adam Pradziad, uczeń klasy wojskowej ukończył bieg na wysokim 25 miejscu z czasem 01:32:53, tracąc do zwycięzcy 26 minut i 56 sekund. Naszemu uczniowi serdecznie gratulujemy, życzymy wytrwałości i kolejnych sukcesów w Kieracie.
Prośba tymbarskiego Strzelca

WYWIEŚ POLSKĄ FLAGĘ !
insp. ZS Robert Nowak Dowódca tymbarskiego Strzelca

III Manewry Strzelecko-Maltańskie:

 
Tymbarska młodzież pamięta


Młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im kpt. Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku upamiętniła 76 rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 6 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Strzelcy zapalili znicze obok Dębu Pamięci kpt Jerzego Myszkowskiego zamordowanego w Katyniu w roku 1940 oraz pod pomnikiem ofiar II wojny światowej na cmentarzu parafialnym w Tymbarku oddając w ten sposób hołd bohaterom.

Robert Nowak
Straż Graniczna szkoli Strzelca
        Funkcjonariusze Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu przeprowadzili kolejne szkolenie młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku, w tym uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, z zakresu wspinaczki wysokogórskiej.
Instruktorzy pokazali wiele sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego w prowadzonych akcjach w terenach górzystych, miastach i przy użyciu helikoptera  mówi sierżant ZS Józef Banach z tymbarskiego Strzelca. Młodzież ćwiczyła praktyczne robienie węzłów, zakładania zamków, bloków, uprzęży, omawiane były techniki poruszania się po górach oraz szkolenie z asekuracji wysokogórskiejNabyta wiedza będzie przez uczniów wykorzystana na pewno na obozach terenowych organizowanych już w miesiącu maju obecnego roku szkolnego – kończy Józef Banach.
Zajęcia prowadzone przez Straż Graniczną cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, która planuje w przyszłości związać się z formacjami mundurowymi (wojsko, policja, straż graniczna, straż pożarna).
      Współpraca tymbarskiego Strzelca i Straży Granicznej w Nowym Sączu układa się doskonale. Dzięki pomocy Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu młodzież zrzeszona w organizacji proobronnej Strzelec w Tymbarku ma możliwość realizacji szkolenia wojskowego oraz proobronnego, tak bardzo ważnego dla młodego pokolenia w obecnej sytuacji na świecie.
    Drugim bardzo ważnym ośrodkiem edukacji proobronnej jest Zespół Szkół w Tymbarku, który spełnia oczekiwania młodzieży w zakresie edukacji i przygotowania do służby w formacjach mundurowych. Szkoła należy do Federacji Organizacji Proobronnych.
Robert Nowak
Strzelcy uporządkowali cmentarz wojenny

      Młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS Strzelec OSW w Tymbarku uporządkowała cmentarz wojenny Nr 365 w Tymbarku z okresu I wojny światowej. Inicjatorami akcji byli sekcyjny: ZS Kacper Kordeczka i starszy Strzelec ZS Grzegorz Cygal. To nie pierwsza tego typu akcja zorganizowana przez młodzież w mundurach moro. Tymbarscy Strzelcy troszczą się również o Miejsca Pamięci Narodowej w tym obelisk upamiętniający kpt. Jerzego Myszkowskiego zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu w roku 1940.
Robert Nowak
Młodzież na ścieżce partyzanckiej

     Urząd Gminy w Tymbarku i Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS Strzelec OSW w Tymbarku byli organizatorami, w dniu 4 kwietnia 2016 roku, pierwszego rajdu górskiego Szlakiem 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK w TymbarkuMłodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Tymbarku i Piekiełka, Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku oraz organizacji proobronnej Strzelec w Tymbarku przeszła wytyczoną i oznakowaną w roku 2015 ścieżką edukacyjno-turystyczną oddając w ten sposób hołd żołnierzom 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, poznając dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939–1945 na terenie Gminy Tymbark oraz upamiętniając 23. rocznicę reaktywacji JS Nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZSStrzelec OSW w Tymbarku.
Otwarcia i zakończenia rajdu oraz wręczenia nagród dla drużyn, które uczestniczyły w konkursie kronik rajdowych dokonał Wójt Gminy Tymbark ‒ dr Paweł Ptaszek.
    W grupie szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobyli: uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Piekiełku, drugie i trzecie miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Tymbarku. W grupie gimnazjalnej zwyciężyła reprezentacja Niepublicznego Gimnazjum w Piekiełku, natomiast drugie i trzecie miejsce przypadło młodzieży z Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku. W grupie ponadgimnazjalnej zwyciężyła reprezentacja tymbarskiego Strzelca, a drugie miejsce przypadło uczniom klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku.
   Organizatorzy dla wszystkich uczestników przygotowali smaczne kiełbaski, soczki oraz nagrody rzeczowe dla drużyn biorących udział w konkursie kronik oraz biorących udział w rajdzie. Każdy z uczestników otrzymał również okolicznościową plakietkę rajdową.
   Fundatorami nagród byli: Urząd Gminy w Tymbarku, Jednostka Strzelecka Nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS Strzelec OSW w Tymbarku, Firma Tymbark MWS i Lasy Państwowe w Warszawie.
Robert Nowak
Pamiętają o Wielkim Polaku 
Tymbark - Mogielica
        Byli pod krzyżem Papieskim ... Jak co roku, aby uczcić rocznicę śmierci Wielkiego rodaka Ojca Świętego  Jana Pawła II, grupa młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku w tym uczniowie klas mundurowych tymbarskiego Zespołu Szkół im. KEN  w dniu 01 kwietnia 2016 roku pokonała trasę z Tymbarku na Mogielicę i z powrotem, aby pod krzyżem Papieskim zaciągnąć wartę honorową  oraz zapalić znicze. Pobytem w górach tymbarscy Strzelcy uczcili również XXIII rocznicę reaktywacji Związku Strzeleckiego „ Strzelec „ OSW w Tymbarku przez nieżyjących już ś.p mł insp. ZS Mieczysława Wawrzyniaka i ś.p. chor. ZS Piotra  Dębskiego oraz obecnego dowódcę jednostki tymbarskiego Strzelca insp. ZS Roberta Nowaka.
     W tym roku królowa Beskidu Wyspowego przywitała nas zimową, mglistą, deszczową i chłodną aurą – mówi sierż. ZS Józef Banach z tymbarskiego Strzelca. W skupieniu oddaliśmy cześć Wielkiemu Polakowi w XI rocznicę śmierci, który tak bardzo ukochał nasze Beskidy i wielokrotnie wędrował przez Mogielicę w kierunku Gorców i prosiliśmy Pana Boga za wstawiennictwem Naszego Papieża o dalsze błogosławieństwo dla członków Strzelca w 23 rocznicę reaktywacji Związku – kończy Józef Banach, inicjator akcji pieszych wędrówek  pamięci JP II na górę Mogielica.
          
Robert Nowak
 
Podziękowanie
 
           Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone  ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku, składa serdeczne podziękowanie wszystkim którzy oddali głosy na tymbarskiego Strzelca w konkursie „ Organizacja Pozarządowa Ziem Górskich „
                                                                                                       
                                                                                                                Dowódca
                                                                                                    Insp. ZS Robert Nowak
 

 Konkurs "Osobowość Ziem Górskich" 

 Pragniemy poinformować, że nasza jednostka została nominowana w konkursie "Osobowość Ziem Górskich" w kategorii ORGANIZACJA POZARZĄDOWA ZIEM GÓRSKICH. Jednocześnie przypominamy, iż od 30 marca 2016 r. rozpoczęło się głosowanie internetowe pod adresem: http://www.alfa.pgit.pl/index.php/glosowanie, które potrwa przez 9 kolejnych dni, aż do 7 kwietnia br. do godz. 23:59.  Prosimy o głosy !!!Pełnili wartę
 
 
        Strażacy z jednostek OSP każdego roku pełnią wartę przy Grobie Pana Jezusa. W Tymbarku do pełnienia warty włączyła się młodzież z Jednostki Strzeleckiej Nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku.
Jak wspominał ś.p. druh Jan Wątroba, członek przedwojennego Strzelca taka tradycja pełnienia wspólnych wart strzelców i strażaków była przed drugą wojną światową. Tegoroczna inicjatywa tymbarskich Strzelców: sekcyjnych ZS Kacpra Kordeczki, Przemysława Natonka, Macieja Banach i starszego Strzelca Grzegorza Cygala zasługuje na duże uznanie.
          
 Robert Nowak
 
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
spędzonych w rodzinnej atmosferze
oraz
wszelkiej pomyślności
w życiu prywatnym i zawodowym
życzy
Jednostka Strzelecka nr 2007
im kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku
 
     
      D O W Ó D C A
Insp. ZS Robert NOWAK

     Z-ca  DOWÓDCY
 mł. insp ZS Tadeusz RYBKA 
   
Wielkanoc 2016 rok.                                
Wizytacja przedstawiciela MON w Tymbarku

          W dniu 11 marca 2016 roku Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku gościł  przedstawiciela Biura do Spraw Proobronnych  Ministerstwa Obrony Narodowej płk Wiesława Budnego. W trakcie jego pobytu oceniane były warunki organizacji i prowadzenia szkolenia wojskowego , programy oraz pomysły realizowane w szkole z zakresu wychowania patriotycznego.  
        Wizyta Pana płk Wiesława Budnego przebiegała według ściśle określonego harmonogramu. Przedstawiciel Biura do Spraw Proobronnych uczestniczył w zajęciach przysposobienia wojskowego, ocenił prowadzenie treningu strzeleckiego na szkolnej strzelnicy a także obejrzał pokaz sztuk walki i pierwszej pomocy przedmedycznej. W trakcie wizyty Pan płk odwiedził szkolną Izbę Pamięci, gdzie miał okazje zapoznać się z historią szkoły. Ważnym punktem programu była również ocena merytoryczna realizacji zadań z przysposobienia wojskowego oraz bazy i wyposażenia szkoły.
Podczas spotkania z uczniami Pan płk Wiesław Budny wielokrotnie podkreślał rolę i rangę edukacji patriotycznej w wychowaniu młodego pokolenia. Zachęcał uczniów do podejmowania wysiłku na rzecz realizacji planów zawodowych związanych z pracą w służbach mundurowych.
W spotkaniu uczestniczyli Pani dyrektor Zespołu Szkół Jolanta Dunikowska Wszołek, dowódca tymbarskiego „Strzelca ” insp. Robert Nowak, płk Jan Dominik wraz z nauczycielami i młodzieżą  Zespołu Szkół.
Z okazji 25 –lecia działalności Związku Strzeleckiego „ Strzelec „ Organizacji Społeczno – Wychowawczej dowódca tymbarskiego Strzelca insp. ZS Robert Nowak wręczył listy gratulacyjne i upominki książkowe Pani dyrektor Zespołu Szkół Jolancie Dunikowskiej Wszołek, Pani Małgorzacie Kulig, Panu płk Janowi Dominikowi oraz Panu Grzegorzowi Dziadoniowi, za pomoc w realizacji zadań statutowych tymbarskiemu Strzelcowi oraz patriotyczne wychowanie młodzieży.
RAJD GÓRSKI !!!
REGULAMIN I RAJDU GÓRSKIEGO SZLAKIEM 1 PUŁKU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH AK W TYMBARKU" - Pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Tymbark dr Pawła Ptaszka [pobierz]
KONKURS
Dyrektor Biura do Spraw Proobronnych ogłasza konkurs filmowy i fotograficzny dla członków organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych. Filmy i zdjęcia, podejmujące tematykę organizacji proobronnych, edukacji obronnej oraz wychowania patriotycznego należy nadsyłać do 11 kwietnia 2016 r. Na laureatów konkursu "Zoom na proobronność" czekają atrakcyjne nagrody. Szczegóły w regulaminie:https://www.facebook.com/events/993449430744048/

                                                                                                      ...Nie dajmy zginąć poległym.
                                                                                      Zbigniew Herbert
 
REGULAMIN KONKURSU HISTORYCZNEGO
„ Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie „
 
I. Organizator:
 
- Wójt Gminy Tymbark
 
      II. Współorganizator:
 
- JS nr 2007 im. kpt Tadeusza Paulone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku
 
      III. Uczestnicy:
 
      Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu gminy Tymbark oraz członkowie organizacji  proobronnej Strzelec w Tymbarku. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie indywidualnie.
 
      IV. Cele konkursu:
             - kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności oddziałów II Konspiracji w latach 1944-1963,
             - kultywowanie wartości ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego po II Wojnie Światowej,
             - zainspirowanie i zachęcenie młodzieży do podjęcia samodzielnych studiów nad historią, sięgania do źródeł historycznych, badań i oceny tych źródeł, wyszukanie lokalnych bohaterów.
 
     IV. Organizacja Konkursu:
 
            Przedmiotem konkursu jest przygotowanie pracy na temat Żołnierzy Wyklętych. Może być postać wybranego lokalnego dowódcy, żołnierza, oddziału, formacji. Praca może dotyczyć wybranego wydarzenia – bitwy, procesu, stracenia itp. na terenie gminy lub powiatu limanowskiego. Wymagana jest pisemna forma pracy. Wielkość pracy – minimum 2 strony format A 4 / czcionka komputerowa Times New Roman 12, akapit 1,5 wiersza /. Praca może być uzupełniona załącznikami o dowolnym charakterze – zestaw fotografii, prezentacjami multimedialnymi itp. Konkurs trwa od 05 stycznia 2016r do 10 luty 2016r.
             Prace powinny być nadesłane do dnia 15 luty 2016r do Urzędu Gminy w Tymbarku / p.nr.11 Robert Nowak /.
             Praca powinna zawierać imię i nazwisko autora, nazwę szkoły lub organizacji, którą ta osoba reprezentuje. Wszystkie nadesłane prace na konkurs wraz z załącznikami nie będą zwracane uczestnikom konkursu.
 
    V. Rozstrzygnięcie konkursu:
          Oceny prac dokona jury powołane przez organizatora. Dla 5 osób w każdej grupie wiekowej, którzy wykonają najciekawsze prace  przewidziano nagrody książkowe i dyplomy, których fundatorami są: Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie , Ministerstwo Obrony Narodowej i UG Tymbark.
                                                                                                             Robert Nowak
                                               
 
Strzeleckie Ferie 2016
 
      Na strzelnicy kulowej w Sowlinach, Zarząd Powiatowy LOK w Limanowej, Urząd Gminy w Tymbarku i Jednostka Strzelecka nr 2007 im kpt Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku zorganizowali w ramach akcji „ Bezpieczne Ferie 2016” zawody strzeleckie dla młodzieży z organizacji proobronnej Strzelec w Tymbarku z broni kulowej KBKS - WOSTOK - CM8.
       Zawody prowadzili instruktorzy strzelectwa sportowego LOK w Limanowej:
 
- Sędzia Główny - Lach Leszek
- Kierownik Konkurencji - Garski Roman
- Asystent Konkurencji - Kowalik Mirosław
- Sędzia Techniczny - Kita Bogdan
 
   Ostateczna klasyfikacja zawodów przedstawia się następująco:                                                                     
                                                       
W grupie dziewcząt:
1. Marzena Myszogląd, 2. Alicja Bochenek, 3. Aneta Pawlikowska, 4. Justyna Rusin, 5. Justyna Pytel.
 
W grupie chłopców:
1. Przemysław Natonek, 2. Maciej Banach, 3. Patryk Tomasiak, 4. Kamil Smoroński, 5. Kacper Kordeczka.
 
W zawodach udział wzięło 30 zawodników. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy ufundowane przez Jednostkę Strzelecką Nr 2007 im kpt Tadeusza Paolone ZS
 „ Strzelec „ OSW w Tymbarku.
 
Robert Nowak
 
Intensywne szkolenie Strzelca -  17 .01 – 20.01. 2016 r
 
     W Tymbarku zakończył się obóz z zakresu Obrony Cywilnej / Przysposobienia Wojskowego / dla młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im kpt Tadeusza Paolone ZS " Strzelec "  OSW w Tymbarku, w tym uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku. Wspólne przedsięwzięcie tymbarskiego Strzelca i Urzędu Gminy w Tymbarku miało na celu przygotowanie młodzieży do działania w strukturach Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego. Plan szkolenia obejmował również zagadnienia z zakresu Obrony Terytorialnej. W trakcie czterodniowego zgrupowania zrealizowano zagadnienia z zakresu ratownictwa medycznego, działań interwencyjnych na pojazdach, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego, przysposobienia wojskowego, strzelectwa sportowego, wspinaczki wysokościowej oraz terenoznawstwa podczas nocnej wyprawy na górę Łopień. Nie zabrakło również musztry i alarmów nocnych w tym p.poż. Pomoc w organizacji obozu udzielili funkcjonariusze z Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu, ratownicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Tymbarku, instruktorzy LOK w Limanowej oraz jednostki tymbarskiego Strzelca. Organizacja obozu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu samorządu gminy Tymbark i Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii. Trud zajęć chłodziły napoje ufundowane przez Firmę Tymbark.
      Uczestników wojskowego zgrupowania odwiedził wójt gminy Tymbark Paweł Ptaszek, szef obrony cywilnej gminy Tymbark. Podziękował kadrze i młodzieży za organizację  i udział  w obozie szkoleniowym z elementami wojskowości, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego. Podkreślił jak ważnym ogniwem w systemie obronnym Państwa i lokalnej społeczności są organizacje paramilitarne w tym jednostka tymbarskiego Strzelca.
      Za wkład i zaangażowanie w realizacji zadań obrony cywilnej jak również przygotowanie obozu wyróżnił nagrodami książkowymi i dyplomami: sierżanta ZS Stanisława Opacha, sekcyjnych ZS Kacpra Kordeczkę i Macieja Banacha oraz starszego strzelca Grzegorza Cygala.
 
Robert Nowak
 
Ferie w mundurze
 
                 Trwają przygotowania Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku do Obozu  Obrony Cywilnej  - Przysposobienia Wojskowego p.k. „ Trzos 2016 „ w dniach 17 .01 – 20.01. 2016 roku  w okresie tegorocznych ferii zimowych .
                W trakcie obozu zaplanowano zajęcia szkoleniowe z Karpackim Ośrodkiem Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu, szkolenia z zakresu obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego, ratownictwa przedmedycznego, zimową wyprawę górską na szczyt Łopienia , zajęcia z zakresu zielonej taktyki oraz strzelectwa sportowego i zajęcia na ściance wspinaczkowej w Nowym Sączu.
                  Program szkoleniowy w ramach organizowanego obozu, którego autorami są: insp. ZS Robert Nowak, instruktor obrony cywilnej UG Tymbark, mł insp. ZS Tadeusz Rybka, sierżant ZS Stanisław Opach, drużynowy ZS Patryk Dudek, sekcyjny ZS Kacper Kordeczka i starszy Strzelec ZS Grzegorz Cygal -  ma na celu również przygotowanie młodzieży do działań w strukturach tworzonej w kraju Obrony Terytorialnej.
 
Robert Nowak
 
Na nich można liczyć
 
 
             Tymbarscy Strzelcy: drużynowy ZS Patryk Dudek, sekcyjny ZS Marcin Gawron i starszy Strzelec Piotr Zając włączyli się w 24 finał WOŚP jako wolontariusze. Tym razem zbierali pieniądze w Krakowie na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. To kolejna akcja w którą aktywnie włącza się młodzież w mundurach moro z jednostki proobronnej Strzelec w Tymbarku. Naszym zadaniem jest obrona i pomoc drugiemu człowiekowi – mówi sekcyjny ZS Marcin Gawron, inicjator udziału w  WOŚP.
 
Robert Nowak
 
Strzelcy i Strażacy na ściance wspinaczkowej
Tymbark – Nowy Sącz (29.12.2015r)Kilkunastoosobowa grupa młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im kpt Tadeusza Paolone ZS „ Strzelca „ OSW w Tymbarku i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Tymbark wzięła udział w szkoleniu na ściance wspinaczkowej w Nowym Sączu. Ścianka o wysokości 14m i szerokości 20m zlokalizowana jest w Hali Widowiskowo – Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu. Dla kilku osób były to pierwsze tego typu zajęcia na takim obiekcie. Drużyna tymbarskiego Strzelca, której dowódcą jest sekcyjny ZS Maciej Banach doskonale radziła sobie z przeszkodami i dość szybko opanowała techniki wspinaczki na ściance. Świetnie radziły sobie również dziewczęta z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Tymbark, które we współzawodnictwie sportowym na terenie gminy Tymbark osiągają najlepsze wyniki.

Robert Nowak

Zdrowych, spokojnych 
i wesołych świąt
Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności
w Nowym Roku

życzą
 
dowódca jednostki tymbarskiego Strzelca  -  insp. ZS Robert Nowak
z-ca dowódcy – mł insp. ZS Tadeusz Rybka
 
oraz młodzież z JS nr 2007 im. kpt Tadeusza Paulone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku
Musztra Strzelców i Strażaków

Młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im kpt Tadeusza Paolone ZS "Strzelec " OSW w Tymbarku i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Tymbark uczestniczyła w zajęciach z musztry indywidualnej i zespołowej. Zajęcia prowadził plut. SG Szymon Rybka z Pododdziału Odwodowego / Reprezentacyjnego SG w Nowym Sączu, będący równocześnie strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Tymbarku. Druh Szymon Rybka jest opiekunem Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w OSP Tymbark do których należą również uczniowie klas mundurowych tymbarskiego Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej. Zajęcia na terenie jednostki OSP Tymbark były ostatnim elementem szkoleniowym w roku 2015.

Robert Nowak

STRZELCY NA SZLAKU HISTORYCZNYM

Młodzież z JS "Strzelec 2007" klas mundurowych Zespołu Szkół w Tymbarku w ramach ćwiczeń w terenie przemierzyła szlak "Ścieżki Historycznej I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej" wyznaczonej w Słopnicach i Tymbarku. Przechodząc trasę, można dokładniej poznać miejsca konspiracji, sposoby prowadzonych wówczas walk a przede wszystkim, sylwetki żołnierzy walczących na terenie Gorców i Beskidu Wyspowego w okresie II Wojny Światowej. Trasa ścieżki przebiega w rejonie Cichonia, Dzielca, Mogielicy, Łopienia, Zęzowa, Paproci i Tymbarku. Podążając szlakami partyzantów, przechodzi się w dużej mierze leśnymi i polnymi drogami. Po tych samych ścieżkach 70 lat temu chodzili żołnierze Armii Krajowej, na tych terenach walczyli o wolność z hitlerowskim okupantem. Jest to więc upamiętnienie miejsc działalności konspiracyjnej, utrwalenie pamięci o partyzantach - leśnikach Ziemi Limanowskiej, oraz ofiarach poniesionych przez ludność cywilną z rąk okupanta niemieckiego. Cała trasa wycieczki absorbowała każdego uczestnika, a jeszcze jesienna pogoda dodawała sił na tej wyjątkowej historycznej trasie.
                Otwarto ścieżkę edukacyjno - turystyczną

W dniu wczorajszym (12 listopada) w Tymbarku odbyło się otwarcie ścieżki edukacyjno-turystycznej, szlakiem partyzanckim II wojny światowej – 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Tymbarku. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. NNMP w Tymbarku w intencji poległych żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich AK, którą odprawili: ks. proboszcz Edward Nylec, ks. Stanisław Malarz, ks. dr Ryszard Barański.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było symboliczne otwarcie ścieżki poprzez odsłonięcie pierwszej na szlaku, ulokowanej na tymbarskim rynku, tablicy informacyjnej. Po jej poświęceniu i wspólnej modlitwie, odsłonięcia dokonali: Jan Puchała – Starosta Limanowski, Czesław Kawalec – Radny Powiatu Limanowskiego, Wójt Gminy Tymbark – Paweł Ptaszek oraz Dariusz Czech – Prezes Firmy Tymbark MWS. Wartę honorową przy tablicy wystawiła Jednostka Strzelecka Nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS Strzelec OSW w Tymbarku.
Następnie wszyscy zgromadzeni na tymbarskim rynku udali się do Biblioteki Publicznej na konferencję poświęconą II wojnie światowej na terenie ziemi limanowskiej. Gospodarz Gminy ‒ Wójt Paweł Ptaszek przywitał przybyłych gości oraz wręczył podziękowania osobom szczególnie zaangażowanym w budowę ścieżki: Przemysławowi Bukowcowi – autorowi publikacji „Śladami konspiracji. Placówka AK „Trzos” Tymbark” ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych I Pułku Strzelców Podhalańskich im. Armii Krajowej, dr. Dawidowi Golikowi – prelegentowi oraz osobie czuwającej nad poprawnością merytoryczną treści zawartych na tablicach i w publikacji, Jerzemu Krzewickiemu – synowi ostatniego dowódcy Obwodu Limanowskiego Armii Krajowej, który przekazał zdjęcia do publikacji, Jarosławowi Oleksemu ‒ Radnemu Gminy Tymbark, głównemu pomysłodawcy utworzenia ścieżki, inspektorowi ZS Robertowi Nowakowi – dowódcy tymbarskiego Strzelca, któremu Wójt podziękował za całokształt działalności na rzecz edukacji patriotycznej dzieci i młodzieży na terenie gminy. Wójt kwiatami przywitał także córkę Józefa Marka ‒ Panią Jadwigę Nowak, która przybyła na uroczystość wraz z małżonkiem.
Jako kolejny głos zabrał współorganizator uroczystości ‒ Pan Dariusz Czech, Prezes Firmy Tymbark MWS, który w kilku słowach wyraził swoje zadowolenie z utworzenia tego typ atrakcji edukacyjno-turystycznej, a szczególnie z ujęcia na tablicy zlokalizowanej w okolicy zakładu produkcyjnego w Tymbarku tak ważnych dla jego historii wydarzeń, związanych m.in. z założycielem Józefem Markiem.
Jako ostania głos zabrała Przewodnicząca Rady Gminy Tymbark ‒ Pani Zofia Jeż, która podziękowała Radnemu Jarosławowi Oleksemu za zainicjowanie utworzenia ścieżki oraz za przekazanie jej rodzinnych pamiętników.
Kolejnym punktem popołudniowej konferencji były prelekcje, które kolejno przedstawili:
• Przemysław Bukowiec (SRH 1 pspak) wykład pt. Na szlaku konspiracji w Tymbarku w latach 1939-1945,
• dr Dawid Golik (IPN Kraków) wykład pt. Ogniwa niemieckiego aparatu represji w Tymbarku i okolicach w latach 1939-1945,
• Piotr Sadowski wykład pt. Migawki z dwóch kampanii. Działania wojenne w okolicach Tymbarku we wrześniu 1939 i styczniu 1945 roku.

Na koniec głos zabrał jeszcze Wójt Gminy Słopnice – Pan Adam Sołtys, który pogratulował utworzenia ścieżki w Tymbarku i zachęcił także do wędrowania pierwszą tego typu ścieżką, która powstała w Słopnicach. Zarówno Słopnicka jak i Tymbarska ścieżka jest zobrazowaniem działań zbrojnych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w budowę ścieżki i przygotowanie konferencji i zachęcamy Mieszkańców i turystów do „maszerowania” jej szlakiem, by poznać nieznane wątki historii naszej małej ojczyzny.

Kinga Urbańska

Zielona taktyka

W dniu 3 grudnia młodzież z JS „Strzelec 2007" Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku odbyła szkolenie obejmujące zakres z taktyki „zielonej". Ćwiczenia odbyły się w terenie na zboczach Zęzowa.

Taktyka Zielona – to zakres pojęć dotyczących walki w otwartym terenie (zarówno tereny leśne jak i pustynne), jest ona podstawą szkolenia wojskowego. Szeroko pojęta Zielona Taktyka zawiera w sobie zagadnienia takie jak np. formacje patrolowe, sposoby patrolowania terenu, zakładanie zasadzek. Na ćwiczeniach Strzelcy poznawali wskazówki dotyczące zasad posługiwania się bronią, prowadzenia działań w grupie a także zgrania między sobą w terenach leśnym. Szkolenie przebiegało sprawnie i zgodnie z założonym wcześniej scenariuszem. Mimo wielkiego zmęczenia wszyscy wracali zadowoleni oczekując kolejnych terenowych zajęć.
Szkolenie dla młodzieży

W ostatnim tygodniu listopada 20015r w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, funkcjonariusze Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu przeprowadzili szkolenie dla młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007  „Strzelec” OSW, a także uczniów szkoły z klas o profilu wojskowym i policyjnym. Tematyka zajęć obejmowała m.in. wybrane aspekty medycznych i psychologicznych skutków aktów terroru, zasad segregacji rannych w zdarzeniach i wypadkach masowych oraz postępowania z poszkodowanymi w nagłych stanach zagrożenia życia.
Zajęcia spotkały się z żywym zainteresowaniem ze strony młodzieży szkolnej,a także kadry dydaktycznej szkoły i zostały zorganizowane w ramach współpracy pomiędzy Karpackim Ośrodkiem Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu,  a Jednostką Strzelecką   nr 2007 „Strzelec" OSW  w Tymbarku.
Międzynarodowa konferencja

Na zaproszenie dyrektora Fundacji Międzynarodowych Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu /MDSM/ ,Leszka Szustera oraz Fundacji Konrada Adenauera grupa uczniów Zespołu Szkół i JS „Strzelec 2007" w Tymbarku wzięła udział w Konferencji podsumowującej realizację międzynarodowego projektu „Argument - Biografia- Wartości Humanistyczne w Świecie odczłowieczonym".

Konferencja odbyła się w MDSM w Oświęcimiu i miała na celu podsumowanie dwuletnich przeprowadzonych warsztatów z udziałem młodzieży polskiej i niemieckiej bazujących na opowiadaniu "Chrystus oświęcimski" autorstwa Zofii Posmysz, świadka historii i pisarki, byłej więźniarką KL Auschwitz.

Pani Zofia trafiła do obozu w maju 1942 roku mając 19 lat i tam właśnie poznała Tadeusza Paolone niezwykłego człowieka oficera Wojska Polskiego, którego po wybuchu II wojny światowej aresztowano i osadzono w więzieniach w Muszynie, Nowym Sączu,Tarnowie, skąd 14 czerwca 1940 roku trafił pierwszym transportem do Auschwitz z numerem obozowym 329 organizując ruch oporu na terenie obozu. Podczas konferencji organizatorzy i uczestnicy podzielili się swoimi odczuciami, spostrzeżeniami i wrażeniami z przeprowadzonego dwuletniego projektu który na pewno pozostanie na dłużej w pamięci zarówno dorosłych jak również młodych ludzi biorących w nim udział.

Dla naszej młodzieży była to więc szczególna okazja aby raz jeszcze przybliżyć sobie postać kapitana Tadeusza Paolone, który jest patronem tymbarskiego strzelca a jednocześnie bohaterem godnym do naśladowania.
  XXII Górski Rajd Turystyczny…


Młodzież szkół podstawowych ,gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych  wzięła udział w  XXII Rajdzie Górskim „Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej". Uczestnicy  pokonali trasę; Limanowa- Jabłoniec- Golców- Cichoń- Słopnice. W Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach Górnych przygotowano bazę noclegową oraz wyżywienie dla uczestników rajdu. W drugim dniu rajdu uczniowie przeszli trasę ze Słopnic Górnych przez Dzielec- Podmogielicę – Zaświersze - Tymbark. Miejscem docelowym wędrówki był Internat Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku. Tam na strzelnicy sportowej rozegrany został turniej strzelecki z broni pneumatycznej. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła Anna Kokot z Gimnazjum nr 4 w Limanowej, a grupie szkół średnich celnym okiem popisał się Patryk Tomasiak Zespołu Szkół im KEN w Tymbarku-członek tymbarskiego Strzelca. Wśród opiekunów zwyciężyła Maria Gawron z ZSTiO w Limanowej.
 W ostatecznej rywalizacji, czyli konkursie kronik rajdowych zwyciężyła drużyna „Wędrowców z Mechanika” – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej. drugie i trzecie miejsce zajęły drużyny z Zespołu Szkół im KEN w Tymbarku, oraz drużyna Gimnazjum nr 4 w Limanowej. Na specjalną pochwałę zasługuje drużyna ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku za wytrwałość i ducha walki na całej trasie.
Na trasie rajdu młodzież odwiedziła także cmentarze wojenne z okresu I Wojny Światowej, nr 368 na Jabłońcu, nr 369 na Golcowie i nr 365 w Tymbarku. Odwiedzane miejsca pomogły młodzieży w przybliżeniu zarysu historycznego przebiegu I Wojny Światowej a także  działań Legionów Polskich u boku armii austro-węgierskiej a szczególnie na ziemi Limanowskiej.
 W zakończeniu rajdu udział wzięli: dyrektor Zespołu Szkół im KEN w Tymbarku Jolanta Dunikowska – Wszołek, oraz wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek wręczając wspólnie puchary i nagrody zwycięzcom.
 Puchary i nagrody ufundowali: Urząd Gminy w Tymbarku, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie oraz Starostwo Powiatowe w Limanowej.
Organizatorami rajdu byli: Urzędy Gmin w Tymbarku i Słopnicach, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Zespół Szkół im. KEN, Jednostka Strzelecka nr 2007 im kpt Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku, Koło PTTK " Tymbarskie Harnasie" oraz Zespół Szkół Podstawowych i Przedszkola w Słopnicach Górnych.
Robert Nowak
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego