Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Aktualności 2017 - Strzelec

Idź do spisu treści

Menu główne:

Archiwum
Strzelcy w Szkole Oficerskiej w Stróży


Młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku w tym uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku oraz gospodarz gminy Tymbark dr Paweł Ptaszek wzięli udział w inauguracji przez prezydenta Andrzeja Dudę obchodów 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w miejscowości Stróża / gmina Dobra /. Głowie państwa towarzyszyli m.in. podsekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski, minister edukacji Anna Zalewska oraz prezes IPN Jarosław Szarek.

Tymbarscy Strzelcy wystawili wartę honorową pod tablicą upamiętniającą powstanie Szkoły Oficerskiej znajdującą się na ścianie budynku Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego gdzie Pan prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty oraz pod odsłoniętą przez prezydenta pamiątkową tablicą upamiętniającą członków Związku Strzeleckiego podczas kursu w Stróży latem 1913 roku gdzie na pierwszym planie jest dowódca IV plutonu Tadeusz Monasterski.

W Stróży zainaugurowano ogólnopolski program edukacyjny Akademia Niepodległości , którego celem jest upowszechnianie wiedzy historycznej oraz promowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.

Robert Nowak


Obóz tymbarskich Strzelców


Młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt.Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku w tym uczniowie ZespołuSzkół im. KEN oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. Józefa Tischnera w Limanowej wzięła udział w obozie Przysposobienia Wojskowego / Obrony Cywilnej /. W kilkudniowych zajęciach szkoleniowych zrealizowaliśmy zagadnienia z zakresu pierwszej pomocy, zielonej i czarnej taktyki, zachowań w sytuacjach zagrożenia, musztry oraz ratownictwa - mówi chorąży ZS Stanisław Opach, szef szkolenia wojskowego w tymbarskim Strzelcu, komendant obozu. Zajęcia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne prowadzono w Internacie Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku oraz masywie góry Łopień w Beskidzie Wyspowym przez doświadczoną kadrę tymbarskiego Strzelca : drużynowego ZS Pawła Mamalę , sekcyjnych ZS Michała Lurańca, Dawida Grysa i Kamila Smorońskiego oraz strzelca Piotra Domitera.

Robert Nowak
 
9 grudnia, w sobotę, przed Szkołą Podstawową w Stróży, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda odsłoni tablicę upamiętniającą Pierwszą Oficerską Szkołę Związku Strzeleckiego oraz zainauguruje ogólnopolski program edukacyjny związany ze stuleciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Prezydentowi towarzyszyć będą Pani Premier, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Minister Edukacji Narodowej.
Przypomnijmy, że właśnie tu, w Beskidzie Wyspowym, w naszej gminie, w wiosce Stróża w lipcu 1913 r. rozpoczął się kurs oficerski przyszłych kadr wojska, które miało się bić o wolną Polskę. Tu umiejętności oficerskie zdobyła kadra Legionów Polskich, dwóch późniejszych marszałków, dwóch generałów broni, 12 generałów dywizji, 14 generałów brygady, sześciu pułkowników II Rzeczypospolitej. Kadra niepodległości. Byli wśród nich wojewodowie, ministrowie i premierzy. Był wśród nich Józef Piłsudski. Każdy z nich dostał zaprojektowaną przez Kazimierza Przerwę-Tetmajera blaszaną odznakę Parasol, którą nosili jak największe wyróżnienie...
W II Rzeczpospolitej pamiętano o tym miejscu. We dworze, w którym powstała szkoła, w 1933 r. ufundowano specjalną tablicę, odbywały się tu spotkania legionistów. W PRL miejsce zostało skazane na zapomnienie. Tablicę kazano odkuć, potrzaskać i wrzucić do rzeki. Dzięki mieszkańcom Stróży kawałki tablicy pozbierano, pieczołowicie przechowano, a w 1989 r. tablica wróciła do szkoły. Nauczyciele i uczniowie pamiętają o przeszłości miejsca.
Uroczystość, która się odbędzie to hołd dla tych, którzy przynieśli nam wolność po 123 latach niewoli, ale także dla tych wszystkich, którzy przechowują i kultywują pamięć o niepodległościowym czynie.

Społeczność wsi Stróża
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego – Dorota Spyrka
Przewodniczący Rady Gminy – Jan Palki
Wójt Gminy Dobra – Benedykt Węgrzy
żródło: https://gminadobra.pl/
Zielona taktyka w Tymbarku

Tematem kolejnych zajęć młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku była taktyka zielona; szyki, komunikacja niewerbalna oraz przeprowadzanie zasadzki. Został wprowadzony również międzynarodowy alfabet lotniczy. Zajęcia prowadzili strzelcy Dawid Grys i Kamil Smoroński. Wśród ćwiczącej młodzieży byli uczniowie klas mundurowych tymbarskiego Zespołu Szkół im. KEN oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. Józefa Tischnera w Limanowej.

Robert Nowak
Fot. Drużynowy ZS Paweł Mamala


ŚLUBOWANIE W ROCZNCIĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
 
Dnia 15 listopada 2017 roku społeczność szkolna Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku uroczyście świętowała 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tej ważnej rocznicy towarzyszyło ślubowanie uczniów pierwszych. Zaproszenie do udziału w uroczystości przyjęli: 
Starosta Powiatu Limanowskiego – Pan Jan Puchała
Pan płk Jarosław Kowalski – Dowódca 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie
Pan płk Przemysław Juszczak – z Plutonu Specjalnego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu
Pan kpt. Grzegorz Foszczyński – z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu
Państwo starsi sierżanci Iwona Pawlik i Dariusz Ciba – z Powiatowej Komendy Policji w Limanowej
Pan Mieczysław Sukiennik – Viceprezes Stowarzyszenia Miłośników i Kolekcjonerów Militariów „Oręż" z Limanowej
Pan Robert Nowak – Komendant Jednostki Strzeleckiej 2007 OSW Strzelec im. kpt. Tadeusza Paolone w Tymbarku
Pan Grzegorz Dziadoń – Dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej.
Obecni byli również Rodzice uczniów klas pierwszych.
Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Święta Niepodległości były słowa: „Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem..." Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości była również okazją do złożenia ślubowania przez uczniów klas pierwszych. Złożyli oni przyrzeczenie na sztandar szkoły, zobowiązując się do zachowania godnej postawy ucznia, pracy na rzecz własnego rozwoju i dla dobra szkoły. W trakcie uroczystości nastąpiło również przekazanie sztandaru szkoły.
Uroczystą akademię przygotowały Panie Justyna Bartusiak, Jolanta Kuciel i Anna Rosiek wraz z uczniami. Młodzi artyści zaprezentowali wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Towarzyszyły im również prezentacje multimedialne ukazujące drogę Polski do niepodległości oraz zdjęcia z udziału naszych uczniów w środowiskowych uroczystościach patriotycznych. 
Obchody Święta Niepodległości w Tymbarku
Nocne manewry tymbarskich Strzelców


Pod górą Łopień w Beskidzie Wyspowym młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. Kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku, będąca uczniami klas mundurowych Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku uczestniczyła w nocnych zajęciach terenowych.

Taktyka, budowa baz, obsługa broni, postawy strzeleckie, rozpalanie różnego rodzaju ognisk, pierwsza pomoc w górach, zasady maskowania to część tematów zrealizowanych podczas nocnego wymarszu z Internatu w leśne tereny góry Łopień.

W zajęciach uczestniczyło trzydziestu Strzelców w tym dziewczęta, które doskonale radziły sobie z postawionymi przez dowódców zadaniami. Całość przebiegu szkolenia nadzorował szef szkolenia wojskowego tymbarskiego Strzelca chorąży ZS Stanisław Opach.

Robert Nowak

Decyzja Nr 167/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 października 2017r.
w sprawie naboru kandydatów do Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu na potrzeby jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej
Straż Graniczna szkoli Strzelca

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu – Wydziału Zabezpieczenia Działań przeprowadzili dla młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku zajęcia szkoleniowe z zakresu zielonej taktyki. Doskonałe warunki pogodowe i ukształtowanie terenu Tymbarku dały możliwości realizacji szeregu zadań postawionych przez funkcjonariuszy młodzieży z klas wojskowych i policyjnych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. Józefa Tischnera w Limanowej.

W drugiej części szkolenia Liga Obrony Kraju w Limanowej przeprowadziła zajęcia ze strzelectwa sportowego z broni kulowej oraz turniej strzelecki w którym uczestniczyło 50 osób. W grupie chłopców pierwsze miejsce zajął Przemysław Natonek, drugie Stanisław Opach, miejsce trzecie Wiesław Kowalczyk. W grupie dziewcząt najlepszy wynik osiągnęła Julia Makowiecka , miejsce drugie zajęła Klaudia Hebda , a trzecie Aneta Pawlikowska.

Turniej strzelecki był okazją do upamiętnienia 74 rocznicy śmierci kpt. Tadeusza Paolone w niemieckim obozie zagłady Auschwitz – Birkenau, popularyzacji sportów obronnych w tym strzelectwa sportowego i promocji sportu i aktywności fizycznej BeActive / Bądź aktywny / przez cały rok.
Za pomoc w organizacji szkoleń młodzież, składa serdeczne podziękowanie Komendantowi KaOSG w Nowym Sączy ppłk. SG Stanisławowi LACIUGA i prezesowi LOK Limanowa Leszkowi Lachowi.
Robert Nowak

   Szkolenie tymbarskiego Strzelca

Młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku uczestniczyła w szkoleniu z zakresu survivalu i przetrwania w lesie w trudnych warunkach. Prowadzącymi zajęcia byli: sekcyjny ZS Kacper Gromala, uczeń III klasy LO o profilu wojskowym Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku oraz strzelec ZS Maciej Hawryła również uczeń klasy wojskowej. W trakcie prowadzonych zajęć przybliżali zagadnienia związane z rozpalaniem ognisk w trudnych warunkach za pomocą krzesiwa, budowania schronienia oraz przedstawili podstawowe techniki uzdatniania wody - mówi drużynowy ZS Przemysław Natonek, dowódca plutonu. Zajęcia odbyły się pod Miejską Góra w miejscowości Limanowa a uczestniczyło w nich 19 strzelców z Limanowej,Tymbarku i okolic w tym uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. Józefa Tischnera w Limanowej - kończy dr. ZS Przemysław Natonek.

Robert Nowak

Strzelec wyróżniony w konkursie

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze w ramach kampanii społecznej „ ABC bezpiecznego wędrowania „ było organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu „ Organizator Godny Polecenia 2017„
Celem konkursu było wyłonienie sprawdzonych, godnych polecenia, wiarygodnych organizatorów imprez poszczególnych form turystyki aktywnej, promowanie rzetelnych organizatorów imprez turystyki aktywnej, którzy uwzględniają potrzeby turystów z różnych grup wiekowych .
Wyróżnienie w konkursie otrzymała Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt . Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku.
Podsumowanie konkursu, odbędzie się w trakcie Międzynarodowych Targów World Travel Show w Międzynarodowym Centrum Targowo – Kongresowym „ Ptak Warsaw Expo „ w Nadarzynie k. Warszawy 22 października 2017 roku.
Robert Nowak
                      
 
 Maszerowali szlakiem Legionów
 
Młodzież szkół średnich, gimnazjalnych i podstawowych z terenu powiatu limanowskiego wzięła udział w dwudniowym XXIV Rajdzie Górskim „Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej „
Trasa tegorocznego rajdu przebiegała : pierwszy dzień Limanowa – góra Miejska–Łysa Góra–Sałasz-Dzielec-Łososina Górna. W Zespole Szkół Samorządowych nr 4 w Łososinie Górnej  przygotowano bazę noclegową oraz wyżywienie dla uczestników rajdu.
 
W drugim dniu rajdu młodzież pokonała trasę z Łososiny Górnej przez - Górę Pasierbiecką – Zęzów do Tymbarku. Tam na strzelnicy sportowej ZS im. KEN rozegrany został turniej strzelecki z broni pneumatycznej.  W grupie szkół podstawowych i gimnazjalnych zwyciężyła Julia Drab ze Szkoły Podstawowej w Skrzydlnej , miejsce drugie zajął Bartłomiej Nawieśniak z Gimnazjum w Rupniowie, miejsce trzecie Jarosław Dudziak – Rupniów.            W grupie szkół średnich celnym okiem popisał się Kacper Gromala z jednostki tymbarskiego Strzelca , miejsce drugie zajęła Klaudia Patej z ZSTiO w Limanowej , trzecie Daria Kokot również z ZSTiO w Limanowej.                Wśród opiekunów zwyciężył chor. ZS Stanisław Opach z tymbarskiego Strzelca, drugie miejsce zajęła Maria Gawron z ZSTiO, trzecie Jarosław Potoniec z Rupniowa. Organizatorem zawodów strzeleckich był Zespół Szkół im. KEN.           W konkursie kronik rajdowych w grupie szkół podstawowych i gimnazjalnych zwyciężyła Kronika drużyny TAEKWONDO w Skrzydlnej, miejsce drugie zajęło Gimnazjum w Rupniowie, trzecie Szkoła Podstawowa w Rupniowie. W grupie szkół średnich zwyciężyła kronika „ Wędrowców z Mechanika „ z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej, miejsce drugie przypadło Jednostce Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku, miejsce trzecie „ Świeżakom „ z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku.
   
Głównym celem tegorocznego rajdu było uczczenie pamięci legionistów walczących i poległych na terenie ziemi limanowskiej, popularyzacja turystyki i krajoznawstwa Beskidu Wyspowego oraz patriotyczne wychowanie młodego pokolenia.    W trakcie trwania rajdu grupa ratowników /w tym dowódca drużyny ratownictwa przedmedycznego tymbarskiego Strzelca sekcyjny ZS Paweł Mamala, uczeń klasy policyjnej tymbarskiego Zespołu Szkół / przeprowadziła szkolenie i zawody wśród uczestników rajdu.
  
 Organizatorzy:                                                        
Urząd Gminy w Tymbarku, Urząd Miasta Limanowa,  Zespół Szkół Samorządowych nr 4 w Limanowej, Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku, JS nr 2007 im. kpt Tadeusza Paolone  ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku, Koło PTTK „Tymbarskie Harnasie”.
 
  Nagrody zwycięzcom wręczali: wójt gminy Tymbark Paweł Ptaszek, dyrektor Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku Jolanta Dunikowska – Wszołek, dowódca tymbarskiego Strzelca st. insp. ZS Robert Nowak, kierownik internatu Józef Banach a ich fundatorami byli: Urząd Gminy w Tymbarku, Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku, Małopolska Organizacja Turystyczna w Krakowie, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Tymbarku i Firma Tymbark MWS.
 
Robert Nowak
 
 
                               W rocznicę Bitwy Warszawskiej / Cudu nad Wisłą /
 
    Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt Tadeusza Paolone  ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku i Urząd Gminy w Tymbarku są organizatorami konkursu internetowego wiedzy z zakresu Bitwy Warszawskiej. Oto przedstawiamy Państwu 13 pytań konkursowych opracowanych przez plutonowego ZS Pawła Wiewiórskiego z jednostki tymbarskiego Strzelca. Odpowiedzi prosimy kierować na e-mail : r.nowak@tymbark.pl . Pięć pierwszych osób , które udzielą  prawidłowych odpowiedzi do dnia 14 sierpnia 2017r - nagrodzimy nagrodami książkowymi ufundowanymi przez organizatorów. Osoby biorące udział w konkursie proszone są o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu kontaktowego. O wynikach konkursu i zwycięzcach poinformujemy na stronie internetowej tut. Urzędu Gminy.
Pytania konkursowe:
 1. W jakich dniach miała miejsce bitwa warszawska tzw. „cud nad Wisłą”?
            a. 12-25 sierpnia 1921 roku,
            b. 12-25 sierpnia 1919 roku,
            c. 12-25 sierpnia 1920 roku,
 
 1. Jaki manewr armii dowodzonej przez jakiego dowódcę miał kluczowe znaczenie dla przebiegu bitwy warszawskiej?
  1. manewr polegający na związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy przeprowadzony przez płk Sosnkowskiego
  2. manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez gen Józefa Hallera
  3. manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy
 
 1. Kto był dowódcą słynnej bolszewickiej armii konnej biorącej udział w bitwie warszawskiej?
  1. Aleksander Jegorow,
  2. Sergiej Kamieniew,
  3. Michaił Tuchaczewski
 
 1. Na którym miejscu sklasyfikowano bitwę warszawską na liście przełomowych bitew historii świata?
  1. 5
  2. 4
  3. 18
 
 1. Kto był dowódcą frontu zachodniego armii bolszewickiej biorącej udział w bitwie warszawskiej?
  1. Władimir Łazariewicz
  2.  Dmitrij Szuwajew
  3. Michaił Tuchaczewski,
 
 1. Komu powierzono w przededniu bitwy warszawskiej tj. w dniu 22 lipca 1920 roku stanowisko szefa Sztabu Generalnego?
  1. Tadeuszowi Rozwadowskiemu,
  2. Władysławowi Sikorskiemu
  3. Edwardowi Rydzowi Śmigłemu
 
 1. Jak nazywał się słynny francuski generał, który brał udział w bitwie warszawskiej?
  1. Maxime Weygand
  2. Ferdynand Foch
  3.  Philippe Petain
 
 1. Co było jednym z najważniejszych sukcesów polskiego wywiadu w okresie bitwy warszawskiej?
  1. przechwycenie depesz dyplomatycznych pomiędzy attache wojskowymi w Berlinie i w Moskwie
  2. przechwycenie i odszyfrowanie radiodepeszy dowództwa XVI Armii z 13 sierpnia, dotyczącej zajęcia Warszawy
  3. zdobycie szyfrów skierowanych do dowództwa bolszewickiej armii konnej
 
 1. Gdzie i kiedy zawarto zawieszenie broni, będące m.in. efektem zwycięskiej bitwy warszawskiej?
  1. Warszawa V 1921
  2. Ryga III 1921
  3. Tallin II 1921
 
 1. Atak na jakie miasto rozpoczął ofensywę bolszewicką na Warszawę?
  1. na Wołomin,
            b.   na Radzymin,
            c.   na Grójec
 
 1. Która bitwa odnotowana została jako pierwsza porażka armii bolszewickiej w trakcie „bitwy warszawskiej”?
  1. bitwa pod Radzyminem,
  2. bitwa pod Ossowem,
  3. bitwa pod Komarowem
 
 1. W którym dniu „bitwy warszawskiej” odbito Mińsk Mazowiecki, Siedlce, Międzyrzec Podlaski oraz Białą Podlaską?
  1. 14 sierpnia,
  2. 18 sierpnia
  3. 17 sierpnia
 
13.  Które placówki dyplomatyczne jako jedyne pozostały w Warszawie podczas ataku na Warszawę w trakcie wojny polsko bolszewickiej?
            a.       watykańska i hiszpańska,
            b.    brytyjska i watykańska,
            c.    francuska i brytyjska
 
 
       Przypomnijmy, że Bitwa Warszawska (nazywana też cudem nad Wisłą)  została stoczona  w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej obchodzimy święto Wojska Polskiego.
st. insp. ZS Robert Nowak
 
Za rok 25 - lecie działalności Tymbarskiego Strzelca
 
                             
Tradycje Związku Strzeleckiego "Strzelec" w Tymbarku sięgają  roku 1911. 26 Polską Drużynę Strzelecką w Tymbarku założył Mikołaj Pałka członek organizacji „Zarzewie„  W roku 1930 dowodzeniem  Strzelca przejął  legionista, emerytowany sierżant Jan Kordeczka. Po kilku latach funkcję komendanta przejął Kazimierz Norowski i pełnił ją do września 1939 roku. Na szczeblu powiatowym w tym okresie nadzór nad Związkiem pełniły następujące osoby: por. Oleś, por. Bogacz, sierżant Walkowicz - wspominał Jan Wątroba, nieżyjący już strzelec z tamtego okresu. Związek posiadał karabiny jednostrzałowe, które były zmagazynowane w Szkole Podstawowej w Tymbarku, tam również odbywały się wykłady, ćwiczenia wojskowe, musztra, szermierka, gry i zabawy. Posiadaliśmy własną strzelnicę na „Zaolziu”, a raz w roku odbywała się koncentracja oddziałów z całego powiatu limanowskiego w Stróży. Jeden z punktów zbornych znajdował się w Tymbarku.. Strzelcy brali udział w uroczystościach państwowych i kościelnych. Również ze strażą pożarną pełnili wartę przy grobie Pana Jezusa' -kończy Jan Wątroba , były komendant gminny ZOSP RP w Tymbarku. Działalność Związku została zawieszona po wyzwoleniu w roku 1945.

Tymbarski "Strzelec" został reaktywowany 02 kwietnia 1993 r. Komendantem oddziału został śp. mł. insp. ZS Mieczysław Wawrzyniak, szefem sztabu st. chor. ZS Robert Nowak, a kwatermistrzem strzelec Paweł Mrozek. Strzelec liczył wtedy 10 członków.
W listopadzie 1993 roku pierwsi "Strzelcy" złożyli uroczyste przyrzeczenie na sztandar A.K w miejscowości Słopnice W roku 1995 w szeregi tymbarskiego "Strzelca" wstąpił sierżant ZS śp. Piotr Dębski, który dowodził "Orlętami" - dziećmi w wieku 12-15 lat i tak narodziły się tymbarskie "Orlęta". W chwili obecnej tymbarski "Strzelec" liczy 35 osób, w tym  grupę uczniów Szkoły Podstawowej w Tymbarku, Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku, uczniów limanowskich szkół średnich oraz uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku.

Dowódcą Jednostki jest  st. insp. ZS Robert Nowak, zastępcą dowódcy mł insp. ZS Tadeusz Rybka, szefem szkolenia wojskowego chorąży  ZS Stanisław Opach, szefem sztabu sierż. ZS Józef Banach , dowódcami drużyn: drużynowi ZS Aneta Pawlikowska, Maciej Banach i Przemysław Natonek, skarbnikiem st. strzelec Justyna Pytel.

W 24 letnim okresie działalności tymbarski "Strzelec" zorganizował 23 Rajdy Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej, szereg imprez o charakterze sportowo-obronnym, w tym zawody sportowo-obronne (obrony cywilnej), biegi na orientację, zawody strzeleckie, obozy lenie i zimowe, akcje charytatywne. Strzelcy uczestniczyli
w obozach centralnych organizowanych przez Komendę Główną ZS "Strzelec" OSW, ogólnopolskich rajdach Policji i Straży Granicznej zajmując wysokie lokaty. Strzelec był organizatorem akcji „ Dąb Pamięci „ kpt Jerzego Myszkowskiego zamordowanego przez NKWD w Katyniu, jest organizatorem rajdów i konkursów dla dzieci i młodzieży
o Żołnierzach Wyklętych „ 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK  i Wołyniu .Tymbarski "Strzelec" współpracuje z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu, Komendą Powiatową Policji w Limanowej, Zespołem Szkół im. "KEN"
w Tymbarku, Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. Józefa Tischnera
w Limanowej gdzie funkcjonuje oddział tymbarskiego Strzelca, Uczniowskim Klubem Sportowym "Tymbark", Ochotniczą Strażą Pożarną w Tymbarku, Ligą Obrony Kraju w Limanowej, Obroną Cywilną i Kołem PTTK „ Tymbarskie Harnasie „. W realizacji zadań statutowych "Strzelcowi" pomagają firmy Tymbark, Somex, Florad, Fakro, Joniec, Wolimex, GS” S-Ch”, Emiter, Uchacz, GOLD-DROP , Pan Roman Pasyk, właściciel firmy transportowej
z Zamieścia, Samorząd gminy Tymbark, Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz IPN, POT, MOT i Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Szczególną pomoc świadczy Ochotnicza Straż Pożarna w Tymbarku. Młodzież przygotowywana jest do działalności w strukturach obrony cywilnej, ochrony przeciwpożarowej, zarządzania kryzysowego na terenie gminy Tymbark, gdzie w okresie późniejszym będzie bezpośrednim zapleczem służb ratowniczych. Prowadzone szkolenia wśród członków "Strzelca" przygotowują tę młodzież również do służby wojskowej i innych formacji mundurowych.

Szkolenia w szczególności obejmują: terenoznawstwo, musztrę, zagadnienia z zakresu obrony cywilnej i ochrony przeciwpożarowej, taktyki czarnej i zielonej, strzelectwa sportowego, łączności, szkolenia sanitarnego i fizycznego, ASG oraz logistykę. Młodzież szkolona jest też w zakresie znajomości zagadnień z ekologii, ochrony przyrody, turystyki, historii itp. Strzelcy i orlęta uczestniczą we wszystkich świętach państwowych i kościelnych, są również ich współorganizatorami. Występując w swoich strzeleckich mundurach zakupionych we własnym zakresie, dodają splendoru rocznicowym obchodom. Z szeregów tymbarskiego "Strzelca" odeszli na Wieczną Wartę mł. insp. ZS  Mieczysław Wawrzyniak – współzałożyciel  i pierwszy dowódca naszej jednostki oraz sierżant ZS Piotr Dębski - opiekun dzieci. Byli niestrudzonymi propagatorami idei Józefa Piłsudskiego oraz spraw obronnych, szczególnie wśród młodego pokolenia. Marszałek Józef Piłsudski powiedział: "Są ludzie i są czyny ludzkie, co śmierć przezwyciężają, co żyją i obcują między nami. I właśnie za grobem są ich największe zwycięstwa".

W przyszłym roku jednostka tymbarskiego Strzelca będzie obchodziła jubileusz 25 – lecia działalności w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości.
 
st. insp. ZS Robert Nowak
 
 
 
Wakacyjne sprzątanie cmentarza

Młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku w okresie tegorocznych wakacji przed Świętem Wojska Polskiego, uporządkowała cmentarz wojenny nr 365 w Tymbarku z okresu pierwszej wojny światowej. W ciągu roku tymbarscy strzelcy kilkakrotnie porządkują teren cmentarza i dojście do tej nekropolii. Troska o pamięć żołnierską z okresu I i II wojny światowej jest wyrazem patriotyzmu i poczucia wspólnoty losów żołnierskich pokoleń. Dbając o miejsca Pamięci Narodowej młodzież oddaje w ten sposób cześć wszystkim żołnierzom walczącym i poległym w bojach o wolność Ojczyzny.

- zwracamy się z apelem do Państwa o utrzymanie porządku i czystości na terenie Cmentarza Wojennego. Pamiętajmy, że nasze otoczenie świadczy o nas i naszej kulturze - apelują tymbarscy Strzelcy.
Inicjatorami akcji byli: sierż. ZS Robert Zając, drużynowy ZS Przemysław Natonek i st. strzelec ZS Jakub Moskal.


Robert Nowak

Akcja Jodowa w Tymbarku

W ramach dwudniowych powiatowych ćwiczeń obronnych pod kryptonimem „JOD 2017„ w Tymbarku przeprowadzono praktyczną akcję wydawania preparatów jodowych / lentilek / dla dzieci i młodzieży w wieku 6 – 16 lat. Zgodnie z planem dystrybucji preparatów jodowych w gminie Tymbark , Punkt Wydawania Preparatów Jodowych mieści się w Szkole Podstawowej w Tymbarku, a jego kierownikiem jest dyrektor szkoły. W składzie kierowanego przez Marka Sawickiego Punktu byli przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec„ OSW w Tymbarku i Centrum Medycznego „Chiramed„ w Tymbarku. Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku i Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku będąca pozorantami ćwiczeń otrzymała po cztery tabletki słodkich lentilek oraz wodę. Kierownik punktu na bieżąco meldował wójtowi gminy Pawłowi Ptaszkowi przebieg akcji. Obsługa punktu oraz pozoranci potwierdzili bardzo dobrą organizację pracy punktu przy tego typu zdarzeniach kryzysowych. Wysoką ocenę wystawił kierownik ćwiczenia , dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Limanowej Zygmunt Biedroński.

Drugi epizod ćwiczeń praktycznych / dekontaminacja / został przeprowadzony na terenie Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku. W akcji udział wzięli ratownicy Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Tymbarku, funkcjonariusze KP Policji w Limanowej oraz młodzież z jednostki tymbarskiego Strzelca. Ćwiczenia obserwowała liczna grupa uczniów klas mundurowych tymbarskiego Zespołu Szkół.

Po podsumowaniu ćwiczeń organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na obiad w Internacie Zespołu Szkół w Tymbarku.
Robert Nowak


Obrona Cywilna szkoli Strzelca


Młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku w tym uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku na ostatniej zbiórce szkleniowej w dniu 17 maja 2017 roku , uczestniczyła w zajęciach z zakresu obronycywilnej, taktyki, pierwszej pomocy przedmedycznej. Ćwiczono również ubieranie odzieży ochronnej L-2, masek przeciw - gazowych typu cywilnego oraz budowę bazy. Scenariusz ćwiczeń przygotował zespół w składzie: druż. ZS Aneta Pawlikowska, st. strzelec ZS Kacper Gromala oraz strzelcy ZS Natalia Skupień i Paweł Mateja. To bardzo ważny element przygotowania społeczeństwa w tym młodzieży w zakresie powszechnej samoobrony. Tymbarscy Strzelcy w dniach 26-28 maja 2017 roku uczestniczyć będą w XIV Międzynarodowym Ekstremalnym Maratonie Pieszym KIERAT 2017 a 21 czerwca wezmą udział w powiatowych ćwiczeniach obronnych, gdzie zadaniem młodzieży będzie między innymi pomoc przy organizacji punktu dystrybucji reparatów stabilnego jodu.

Robert Nowak
Strzelcy w szkołach

Nauka pierwszej pomocy przedmedycznej, poznanie historii Strzelca i omówienie regulaminu konkursu plastycznego i literackiego pod hasłem "żołnierze II Wojny Światowej - Lokalni Bohaterowie " połączonego z II Rajdem Górskim " Szlakiem Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Tymbarku to tematy projektu realizowanego wspólnie przez Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku i Jednostkę Strzelecką nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku. Tym razem tymbarscy Strzelcy będący uczniami klas wojskowych Zespołu Szkół, gościli w Szkole
Podstawowej w Tymbarku oraz Niepublicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Piekiełku.Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży , a dzieci w Szkole Podstawowej w Tymbarku zadeklarowały chęć przynależności do grupy " Orląt " w Jednostce tymbarskiego Strzelca.

Robert Nowak    Przyrzeczenie tymbarskich Strzelców


W minioną środę obchodziliśmy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucją 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie. To wielkie historyczne wydarzenie na stałe wpisane w kalendarz polskich świąt patriotycznych a jego rocznice stały się świetną okazją do pogłębionej refleksji nad naszą Ojczyzną.

Świętowanie w Tymbarku tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta ? z intencji Wójta , Rady Gminy, Związku Strzeleckiego „ Strzelec „ Organizacji Społeczno – Wychowawczej w Tymbarku i Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tymbarku ? za Ojczyznę i o błogosławieństwo Boże dla Strażaków i ich rodziny, w której to uczestniczyli mieszkańcy Gminy Tymbark , przedstawiciele władz samorządowych oraz liczna grupa dzieci i młodzieży.

Po zakończonej wspólnej modlitwie, zgromadzeni w Kościele Parafialnym w Tymbarku udali się, w uroczystym pochodzie, przy akompaniamencie Tymbarskiego Tonu, na płytę rynku, tam odśpiewano hymn narodowy – Mazurek Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał Gospodarz Gminy – Wójt Paweł Ptaszek, który podkreślił jak ważny jest dialog społeczny oraz poczucie naszej odpowiedzialności za losy Ojczyzny. Głos zabrał także Pan Jan Puchała ? Starosta Limanowski oraz Przewodnicząca Rady Gminy Zofia Jeż. Uroczystość uświetniły wspólne występy dzieci z Przedszkoli Samorządowego oraz Parafialnego. W trakcie trwania uroczystości młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku, złożyła uroczyste przyrzeczenie strzeleckie na sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tymbarku.

Po głównych uroczystościach nastąpiło uhonorowanie medalami uczestników biegu „Tymbarskie Pagórki 2017”, zorganizowanego po raz drugi w Tymbarku w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W biegu uczestniczyli strzelcy: Dawid Woźniak, Michał Luraniec i Wiesław Kowalczyk, którzy są jednocześnie uczniami Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku. Cała drużyna wraz z opiekunem panem Stanisławem Opachem  pokonała dystans 15 km.

Robert Nowak Doroczne spotkanie Szlaków Papieskich

W Pałacu Arcybiskupów w Krakowie na ulicy Franciszkańskiej 3, odbyło się doroczne spotkanie Szlaków Papieskich z Jego Ekscelencją Arcybiskupem Markiem Jędraszewskim Metropolitą Krakowskim.
W spotkaniu wzięła udział delegacja Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku , która na dziedzińcu Kurii przy pomniku Św. Jana Pawła II wystawiła wartę honorową oraz zapaliła znicz. Następnie uczestniczyła we Mszy św. w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich.

Zaproszenie do udziału w spotkaniu tymbarscy Strzelcy otrzymali od Pani Urszuli Własiuk, prezesa Zarządu Fundacji Szlaki Papieskie w Krakowie.


Robert Nowak


100 km nieprzerwanego marszu po górach Beskidu Wyspowego i Gorców i 3900 m podejść w ciągu 30 godzin to ekstremalnie trudne wyzwanie nawet dla zaprawionych piechurów i doświadczonych biegaczy. Ilu śmiałków tym razem postanowi mu sprostać? Komu uda się dojść do mety? Kto odniesie zwycięstwo w walce z przeciwnościami: niedostatkiem sił, ciemnością, zimnem, kontuzjami? 

Podstawowe parametry maratonu KIERAT 2017: 
Teren: Beskid Wyspowy, Gorce; Start/meta: Słopnice (pow. limanowski); 
Dystans: 100 km; Suma podejść: 3900 m; 
Liczba punktów kontrolnych: 13; Czas: 30 godzin (non-stop, dzień i noc); 
Termin: 26-28 maja 2017 r.
Strzelcy jak co roku uczestniczą w tej ekstremalnej próbie. W tym roku do rywalizacji stanie czteroosobowa drużyna.
Straż Graniczna szkoli Strzelców

W Tymbarku funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu przeprowadzili dla młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im kpt Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku kolejne zajęcia szkoleniowe w których udział wzięło ponad 40 strzelców.

Zasady poruszania się w budynkach, przeszukiwanie pomieszczeń to tematy ćwiczeń praktycznych zorganizowanych w budynku Internatu Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku. W zajęciach udział wzięli Strzelcy będący uczniami tymbarskiego Zespołu Szkół im. KEN, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. Józefa Tischnera w Limanowej oraz innych szkół powiatu limanowskiego.

Zajęcia prowadzone pod okiem instruktorów Wydziału Zabezpieczenia Działań KaOSG w Nowym Sączu cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży strzeleckiej.
[20.04.2017r.]
Robert Nowak
BIEG ZA DOLARAMI

W dniu 04 marca 2017 roku ponad trzydziestu biegaczy  wzięło udział w II edycji biegu Noraftrail-bieg za dolarami na trasie Szczawa – Szczyrzyc. Bieg na historycznej trasie przewozu dolarów po zrzutach alianckich podczas II wojny światowej liczył 40 km. W Tymbarku dla zawodników zorganizowano półmetek biegu, na którym mogli się posilić i wypić herbatkę oraz  soki ufundowane przez formę Tymbark. Wśród witających zawodników byli: przewodnicząca Rady Gminy Tymbark Zofia Jeż oraz gospodarz gminy Tymbark Paweł Ptaszek.
Cieszy fakt udziału  w biegu czterech zawodników z Tymbarku: Jarosława Oleksego oraz trzech przedstawicieli tymbarskiego Strzelca: st. sierż. ZS Stanisława Opacha, strzelców Dawida Woźniaka i Wiesława Kowalczyka.
 
Robert Nowak
 
 
26 luty 2017r – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
„Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w białym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy”
- Zbigniew Herbert

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" tymbarscy strzelcy brali udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - "Tropem Wilczym", który odbył się w Przyszowej. Bieg fundacja Wolność i Niepodległość organizuje już piąty rok. Chce w ten sposób upamiętnić żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie pogodzili się z nowym pojałtańskim porządkiem. Nie złożyli broni, ale nadal walczyli o wolną i niepodległą Polskę z sowieckim okupantem. Poprzez nasz udział w biegu uczciliśmy naszych bohaterów. W Przyszowej bieg ten miał miejsce po raz drugi. Wzięło w nim udział 200 uczestników w różnym przedziale wiekowym. Trasa liczyła 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek). Każdy z biegaczy otrzymał pakiet startowy (koszulka, materiały edukacyjne i promujące bieg) a wszyscy, którzy ukończyli bieg otrzymali pamiątkowy medal oraz gorący posiłek.
Podczas imprezy obecne były władze parlamentarne, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne - wszyscy byli fundatorami nagród. Obecni byli również żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, którzy pomagali w zabezpieczeniu trasy i organizacji biegu, żołnierze ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych - 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, którzy udzielali informacji o broni i wyposażeniu żołnierskim z okresu II wojny światowej i powojennym. Dzięki hojności sponsorów możliwe było nagrodzenie zwycięzców w kategorii kobiet i mężczyzn oraz rozlosowanie licznych nagród wśród wszystkich uczestników biegu. Uczeń klasy I c o profilu wojskowym z Zespołu Szkół  im. KEN w Tymbarku - Woźniak Dawid przybiegł na metę jako trzeci w kategorii mężczyzn zdobywając  puchar i nagrody ufundowane przez sponsorów.
 

 
 Przygotowali gazetkę


Młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS "Strzelec" OSW w Tymbarku, będąca uczniami klas mundurowych tymbarskiego Zespołu Szkół im. KEN z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowała okolicznościową gazetkę w budynku Zespołu Szkół. Pracami zespołu kierowała sekcyjna ZS Aneta Pawlikowska, dowódca drużyny, uczennica II klasy LO o profilu wojskowym.

Robert Nowak

Samodoskonalenie Strzelca

23 lutego 2017r. w ramach wewnętrznego samodoskonalenia, sekcyjna ZS Aneta Pawlikowska uczennica klasy II o profilu wojskowym, przeprowadziła praktyczne ćwiczenia wykonywania podstawowych węzłów stosowanych we wspinaczce górskiej. Strzelcy doskonalili wykonywanie węzłów na pojedynczej linie, na podwójnej linie, pętle i węzły łączące. Zajęcia były wzbogacone prezentacją multimedialną przygotowaną przez prowadzącą zajęcia.  [PREZENTACJA]
Spotkanie z absolwentem

Dnia 16.02.2017r. (tj. czwartek) odbyło się spotkanie strzelców z sekcyjnym ZS Wojciechem Gembaczem. Jest on absolwentem Zespołu Szkół  im. KEN w Tymbarku o profilu woskowym. Uczestniczył i osiągał sukcesy  w wielu zawodach sportowo – obronnych, trzykrotnie ukończył „Kierat” (ekstremalny maraton pieszy na dystansie 100 km) oraz dotarł do mety podczas „Maratonu Komandosa”. Były uczeń opowiedział o swoich osiągnięciach i działaniach w liceum oraz o tym, że właśnie w tej szkole wykorzystał wszystkie możliwe sposoby na to, aby osiągać cele w życiu i sporcie. Na koniec podkreślił, że tak naprawdę to, czy dotrwamy do końca wyczynowego biegu lub innych konkurencji, zależy przede wszystkim od ludzkiego umysłu, a w mniejszym stopniu od ciała. Tym samym zmotywował strzelców do stawiania sobie celów oraz osiągania ich poprzez ciężką pracę i wysiłek. Zachęcał także do wykorzystania wszystkich możliwych warunków, które oferuje szkoła, aby rozwijać swoje umiejętności sportowe.
sekcyjna ZS Aneta Pawlikowska
Pamiętają o żołnierzach Armii Krajowej

Młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku w dniu 14 lutego 2017 roku z okazji 75. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową / utworzenia AK / zapaliła znicze obok Pomnika Ofiar II Wojny Światowej na cmentarzu parafialnym w Tymbarku , Kaplicy Myszkowskich i Dębu Pamięci kpt Jerzego Myszkowskiego w Tymbarku. Inicjatorami akcji byli: drużynowi ZS Kacper Kordeczka, Maciej Banach i Przemysław Natonek oraz sekcyjna ZS Aneta Pawlikowska, uczennica klasy II LO o profilu wojskowym tymbarskiego Zespołu Szkół im. KEN.

Akcja „Światełko dla Armii Krajowej” to jeden z elementów centralnych obchodów 75. rocznicy utworzenia Armii Krajowej organizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowy Związek Żołnierzy AK, nad którymi patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Robert Nowak

 
Strzeleckie Ferie 2017
 
Na strzelnicy kulowej w Sowlinach w dniu 01 lutego 2017 roku, Liga Obrony Kraju w Limanowej oraz Urząd Gminy w Tymbarku zorganizowali zawody strzeleckie z kbks-u dla członków Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku.  Zawody zorganizowano w ramach akcji  „ Bezpiecze Ferie 2017 „ o puchar wójta gminy Tymbark Pawła Ptaszka.
Ostateczna klasyfikacja zawodów przedstawia się następująco:
1.   Kategoria dziewcząt:
1.   Julia Makowiecka
2.   Emilia Jurczyk
3.   Patrycja Słowińska
4.   Natalia Skupień
5.   Dominika Pyryt
 
2.   Kategoria chłopców:
1.   Przemysław Natonek
2.   Kacper Gromala
3.   Maciej Banach
4.   Daniel Śliwa
5.   Stanisław Opach
 
Zwycięzcy otrzymali puchary i  dyplomy, które wręczał gospodarz gminy Tymbark dr Paweł Ptaszek oraz prezes LOK Limanowa Leszek Lach. Fundatorem nagród był Urząd Gminy w Tymbarku, a amunicję zabezpieczył Zarząd Powiatowy LOK w Limanowej.
 
Robert NOWAK
 
 Obóz tymbarskich Strzelców
 
W ramach trzydniowego obozu szkoleniowego z zakresu Przysposobienia Wojskowego i Obrony Cywilnej , tymbarscy strzelcy uczestniczyli w zajęciach terenowych zorganizowanych na Górze Łopień w Beskidzie Wyspowym. W czasie kilkugodzinnych ćwiczeń w późnych godzinach wieczornych musieli wykazać się umiejętnością poruszania się w trudnym terenie górskim,  udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz posługiwania się mapą i kompasem. Młodzi strzelcy i kandydaci na strzelców zmagali się też z niską temperaturą, kontuzjami i pęcherzami na nogach jak również przełamywali własne słabości. W drugim dniu zajęć ćwiczono na hali sportowej ZS im. KEN w Tymbarku. Zajęcia prowadzili funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.. Zajęcia rozpoczęły się  bardzo intensywną rozgrzewką w której zastosowano ćwiczenia metodą interwałową oraz metodą CrossFit. Następnie zapoznano uczestników zajęć z technikami zaczerpniętymi z takich  sztuk walki, jak: jujitsu, zapasy oraz systemem samoobrony krav maga. Strzelcy ćwiczyli praktycznie uwalnianie się z chwytów, duszeń oraz obrony przy ataku w parterze. Nie zabrakło też technik interwencyjnych stosowanych przy obezwładnianiu  napastnika.
W drugiej części zajęć zgodnie z zarządzeniem szkoleniowym Dowódcy III Okręgu Strzeleckiego Śląsko-Małopolskiego nr 2017/01 z dnia 02.02. 2017r. przeprowadzono pod okiem komendanta obozu st. sierż. ZS Stanisława Opacha / instruktor taekwondo 4 dan /  testy sprawności fizycznej, które są normami obowiązującymi podczas sprawdzianów dla żołnierzy zawodowych Wojska Polskiego. Przeprowadzono test na siłę mięśni  brzucha (skłony tułowia w przód w czasie 2 min) oraz siłę ramion (podciąganie się na drążku wysokim). Ze względu na to iż większość strzelców to uczniowie klas mundurowych ZS im. KEN w Tymbarku gdzie jednostką patronacką jest 16 Batalion Desantowo - Szturmowy w Krakowie, zastosowano normy i oceny z kolumny 1 (żołnierze zawodowi zajmujący stanowiska służbowe w pododdziałach desantowo- szturmowych, desantowych, rozpoznania i innych jednostkach wykonujących skoki ze spadochronem).
Kadra obozu: st. sierż. ZS Stanisław Opach, szef szkolenia wojskowego, sierżant ZS Robert Zając, drużynowi ZS Kacper Kordeczka, Przemysław Natonek i Maciej Banach, sekcyjni ZS Aneta Pawlikowska i Grzegorz Cygal.
Organizacja obozu była możliwa dzięki pomocy finansowej szefa obrony cywilnej gminy Tymbark Pawła Ptaszka, wójta gminy  , Firmy „ Joniec „ oraz dyrekcji Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku.
Trud ćwiczeń chłodziły napoje ufundowane przez Firmę Tymbark MWS. Za okazaną pomoc wszystkim tymbarscy Strzelcy, składają serdeczne podziękowania.

Robert Nowak
 
 
Bezpieczne Ferie 2017

W ramach akcji " Bezpieczne Ferie 2017 " druhowie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tymbarku, zorganizowali dla młodzieży z organizacji proobronnej Strzelec w Tymbarku szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego.  Szkolenie obejmowało: zapoznanie młodzieży z zawartością torby PSP R-1 oraz użyciem szyn Kramera i deski ratowniczej, zasadami ewakuacji poszkodowanych ze strefy zagrożenia z użyciem stazy  taktycznej i środków obrony przed zagrożeniem, utworzenie i funkcjonowanie strefy pierwszej pomocy poszkodowanym - mówi druh Szymon Rybka, ratownik OSP Tymbark. Szczególną uwagę poświęciliśmy na ćwiczenia praktyczne, które obejmowały ewakuację ze strefy zagrożenia do miejsca udzielania pomocy medycznej, pierwszy kontakt z poszkodowanym, tamowanie krwotoków za pomocą stazy taktycznej, unieruchomienie złamań szynami Kramera oraz przemieszczanie poszkodowanego na desce ratowniczej do ZRM lub LPR -kończy Szymon Rybka. Tego typu szkolenia i ćwiczenia praktyczne  w sposób przejrzysty i przystępny uczą instynktownego działania w sytuacjach zagrożenia życia. W trakcie zajęć ratownicy z tymbarskiej OSP przekazali młodzieży wiedzę  w jaki sposób podejść do poszkodowanego, jak określić jego stan i w jaki sposób mu pomóc.  Zajęcia teoretyczne uzupełniane ćwiczeniami praktycznymi – gwarantują, że każdy uczestnik sprawdza swoje umiejętności w zaaranżowanych sytuacjach. Szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego są bardzo ważnym element szerokiego programu szkoleniowego realizowanego w Jednostce Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku. Bez pomocy strażaków z tymbarskiej OSP realizacja tego programu byłaby ograniczona

Robert Nowak
     W Tymbarku o bezpieczeństwie


  Zapisy zawarte w  porozumieniu o współpracy pomiędzy Komendą Powiatową Policji w Limanowej a Jednostką tymbarskiego Strzelca wchodzą w  praktyczne działanie. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tymbarku w dniu 19 stycznia 2017 roku dla młodzieży  z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec" OSW w Tymbarku, uczniów klas policyjnych tymbarskiego Zespołu Szkół im. KEN oraz gimnazjów w Tymbarku i Piekiełku zorganizowano szkolenie z zakresu: odpowiedzialności osób nieletnich, prowadzący asp. szt. Marek Śliwa z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii KPP w Limanowej, zagrożeń wynikających z używania środków odurzających i psychotropowych, które omówił asp. szt. Robert Bretner z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie oraz bezpieczeństwa pieszych  w ruchu drogowym, którego prelegentem był mł asp. Henryk Sopata z Zespołu Ruchu Drogowego KPP w Limanowej. Prezentacja multimedialna i wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży w tym członków organizacji proobronnej „Strzelec" w Tymbarku.
  Tego typu szkolenia wśród młodzieży w świecie niosącym różnorodne  zagrożenia  są bardzo potrzebne – mówi wójt gminy Tymbark Paweł Ptaszek, który podziękował funkcjonariuszom Policji za przeprowadzenie szkolenia w Tymbarku i realizację zadań z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez jednostkę tymbarskiego Strzelca z którą Komenda Powiatowa Policji podpisała porozumienie o współpracy.
Kolejne przedsięwzięcie szkoleniowe zaplanowano w miesiącu marcu zapewnia mł asp. Jolanta Mól, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Limanowej.
  
Robert Nowak

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego